buiten gewone dona totaal gewone leden teurs leden 4100 284 130 4514 4528 295 139 4962 428 11 9 448 179 3 1 183 607 14 10 631 zien van het verlenen van vrijstellingen weinig rekening gehouden met stedebouwkundige fac toren. Het verlenen van vrijstellingen wordt veelal als normaal beschouwd en niet beperkt tot enkele uitzonderingen. Het ware te wensen, dat het ver bod als regel en de vrijstelling bij wijze van uit zondering zou worden toegepast. Immers, de vrijstelling is niet bedoeld als recht, maar als gunst welke kan worden verleend, wanneer daar redenen voor bestaan." Waarom negeert het gemeentebestuur dit rapport? Waarom blijft de Raad voor de Stedebouw eigen lijk nog rustig adviseren, als er zulke dingen kun nen gebeuren in Amsterdam, die men juist heeft willen voorkomen? En er staat nog meer te wachten in de hoofdstad, als de metroplannen worden uitgevoerd, volgens de banen, die de betreffende gemeentelijke diensten zich voorstellen, zich een weg brekend dwars door de kwetsbare binnenstad, in plaats van er als een cirkel om heen sluitend. Zal straks onder de door emoties ingegeven over weging: Rotterdam heeft ook een metro en onder de valse vlag, dat het ontworpen plan het enige redmiddel is voor Amsterdam om uit de verkeers chaos te komen, dit plan door een met technische gegevens overrompelde gemeenteraad worden aange nomen? Het zou een ramp zijn voor de van monumenten standpunt gezien grootste en belangrijkste binnen stad van Europa, 700 ha. groot met 5 a 6000 monu menten en een slecht precedent voor waardevolle binnensteden elders. Een andere zaak, die ons in stijgende mate ver ontrust is de verwaarlozing van monumenten, en zelfs van gehele buurten, zoals de Brandersbuurt in Schiedam leert, waartegen onvoldoende wordt opgetreden. Men ziet ze meer en meer in steden, dorpen en landschappen. Het fraaie kenteken in het Gelderse landschap, het Veerhuis bij Rheden is er een voorbeeld van. Maar helaas ook de prachtige oude Hanzestad Deventer heeft ons te dien aanzien vele klachten doen be reiken evenals alom in den lande karaktervolle boerderijen. De vergoelijkende wijze waarop over de verwaar lozing bij de behandeling van de Monumentenwet in 1960 in de Tweede Kamer werd gesproken en die voorspelde, dat de Wet hier voldoende in voor zag is onjuist gebleken. De waarschuwing van Heemschut in dit opzicht was terecht, zoals de praktijk nu leert. Het is niet de eerste maal, dat wij onze teleurstel ling er over uiten, dat het opvoedende en stimu lerende karakter dat de Monumentenwet in haar uitvoering kan hebben wordt ondergraven doordat de subsidieuitkeringen geen gelijke tred houden met de behoeften. Op de desbetreffende vraag van een Kamerlid heeft de Minister van Cultuur, Recretatie en Maatschap, pelijk Werk bevestigd, dat er al toezeggingen voor overheidssubsidies aan monumentenherstel zijn, die eerst in 1971 gehonoreerd zullen kunnen worden. Nogmaals, deze vertragende werkwijze heeft een betreurenswaardig psychologisch effect, waardoor zelfs de ondergang van monumenten en de ontta keling van gehele buurten kan worden bewerkstel ligd. En dat was juist niet de bedoeling van de Monumentenwet. Het is dat er tegenover staat, dat de resultaten van zeer geslaagde restauraties lichtpunten in deze som bere zaak brengen, anders zou men moedeloos zijn acties staken. Onze collega van Natuurmonumenten heeft terecht in zijn algemene ledenvergadering dit jaar gewe zen op de ernst van de situatie ten aanzien van de natuurbescherming. Het is niet minder erg ten aan zien van het stads- en dorpsschoon. Brieven van verontruste Nederlanders, die bij ons bureau bin nenkomen, kunnen alleen al een jaarverslag vul len. Wij beperken ons nu tot de aktiviteiten van onze Bond in het verslagjaar, waarbij wij ons bewust zijn slechts een deel te hebben kunnen doen van wat nodig zou zijn en van wat wij zouden wensen. LEDEN. Ons ledental maakt de kracht van de Bond uit. Het neemt nog voortdurend toe en dat verheugt ons. Ook dit jaar kon weer groei gemeld worden, waartoe naast de wervingsakties van ons bureau, de uitgave van de Toergids van de Shell „Langs Oude Dorpskerken" bijdroeg. Een ledental van 10.000 binnen afzienbare tijd blijft ons streven. April 1966 April 1967 Netto toeneming Afgevoerd Bruto toeneming BESTUUR. Het overlijden van kolonel W. H. Schukking aan het eind van dit verslagjaar betekent ook voor de Bond Heemschut een groot verlies. Sedert 1936 had dit zeer deskundig lid op het ge bied der historische vestingbouw, zitting in ons bestuur. Nog vorig jaar was hij een der docenten bij de Zomercursus Heemschut en Monumentenzorg. De Heemschutbeweging in Nederland is kolonel Schukking grote dank verschuldigd. De algemene ledenvergadering gehouden op 7 mei 48

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 8