Heemschutberichten vervolg Edam, bestemmingsplan Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn even als de Bond Heemschut die hierover een brief aan het provinciaal bestuur richtte van mening dat de in het bestemmingsplan Edam II ontworpen be bouwing ten zuiden van de oude stad het uitzicht op het fraaie silhouet van Edam op onaanvaard bare wijze zou aantasten. Aan dit onderdeel van het plan is de vereiste goedkeuring onthouden. Culemborg, bestemmingsplan binnenstad Het bestuur van de Bond Heemschut heeft aan de gemeenteraad van Culemborg zijn waardering be tuigd over het ontwerp-bestemmingsplan voor de binnenstad, vooral wat het voornemen betreft om de stadsmuur te restaureren, de wallen op sommige punten van niet passende bebouwing te ontdoen, en de stadsgrachten weer het oorspronkelijke zuivere profiel te geven. Ook het historische stratenplan blijft gehandhaafd. Op enkele punten heeft Heem schut nog wijzigingen voorgesteld. Dit betreft het geprojecteerde parkeerterrein waarvoor een plaats buiten de stadsmuur gezocht zou kunnen worden, het Oude Mannenhuis aan de Lange Havendijk, dat zeker als monument beschouwd dient te wor den, de historische plaats tot het terrein waar het slot heeft gestaan, en de bebouwing langs de Markt, waar zich reeds een verheugende restauratie-aktivi- teit manifesteert die nadere aandacht verdient. Rheden, bestemmingsplan Dieren noord-west Enkele maanden nadat het streekplan „Rijn en IJssel" gewijzigd was vastgesteld heeft de gemeente Rheden een bestemmingsplan ontworpen dat de in het streekplan voor bebouwing aangewezen terrei nen aanzienlijk uitbreidt en bovendien flatgebou wen van 7 woonlagen met een onderlaag op korte afstand van de bosrand projecteert. Heemschut heeft bij de gemeenteraad bezwaar aangetekend tegen de beoogde inbreuk op de van provinciewege aan gegeven begrenzing van het bebouwde gebied die tot doel had ook de in dit gebied zo zwaarwe gende belangen van natuur- en landschapschoon te beschermen. Wat de aard der bebouwing betreft dringt Heemschut er op aan langs de bosrand slechts een passende lage bebouwing toe te laten en de flatgebouwen een geschikte plaats te geven ten oos ten van de Harderwijkerstraatweg, waar een uitbrei ding van de bebouwde kom tot stand zal komen. Noordzeekanaalgebied^ voorontwerp streekplan Het bestuur van de Bond Heemschut waardeert het zeer van G.S. het voorontwerp streekplan voor het Noordzeekanaalgebied te hebben ontvangen met het verzoek daarover zijn mening kenbaar te maken. De ontwikkeling van dit gebied en de daarmee sa menhangende schaalvergroting voltrekken zich na melijk zo snel dat een gedegen planologische lei ding onontbeerlijk is, terwijl anderzijds de nood zakelijke spoed het bij deze ingewikkelde materie welhaast onvermijdelijk maakt dat er leemten en onzekerheden in het plan blijven die wanneer zij niet opgemerkt en vóór de vaststelling gecorri geerd worden, tot ongewenste gevolgen kunnen lei den. Het aandeel van Heemschut beperkt zich bij deze voorbereiding tot de bescherming van stads-, dorps- en landschapschoon. Bij de afweging van de economische belangen, de verkeerstechnische en de volkshuisvesting, komen de door Heemschut be pleite culturele belangen, die toch ook van grote waarde voor de recreatie zijn, gauw in het gedrang. Dit klemt te meer nu het voorontwerp streekplan als beëindigingsplan is bedoeld, terwijl het volgens de nieuwe voorschriften minder bindende kracht heeft dan vroeger, zodat het uiteindelijke resultaat in hoge mate afhangt van de gemeentelijke be stemmingsplannen die op het streekplan moeten aansluiten. Het streekplan voorziet in een diep in grijpende transformatie in het gehele gebied. De groene ruimten die overblijven zijn betrekkelijk klein. Het is daarom van belang dat de bescher ming hiervan dan ook effectief is, d.w.z. dat deze ruimte niet door gemeentelijke plannen later weg- geknaagd wordt en dat de groenstroken niet alleen als aanvullende voorziening voor de woon- en werk gebieden worden beschouwd, voor dagrecreatie, groenschermen e.d., maar als gebieden met een eigen waarde die bijzondere zorg vragen, met name ten aanzien van de nog aanwezige waardevolle boer derijen, de flora, de fauna en het landschapsbeeld. Van belang is ook dat de grote industriegebieden die zullen ontstaan onderbroken worden door ele menten die het milieu enigszins veraangenamen zoals sportvelden, enige woongelegenheid, kantines e.cl. Hiervoor kan, bij een aandachtige inventari satie, gebruik worden gemaakt van aanwezige ob jecten uit het vroegere agrarische landschap. Het moet vermeden worden dat de aanleg van indus triële- en verkeersvoorzieningen als een wals over het landschap gaat, zoals in het Botlekgebied. Bij alle waardering die het bestuur van HeemschuL heeft voor de grondige studie waarop het ontwerp- streekplan is gebaseerd, moet toch de vrees wor den uitgesproken dat de leefbaarheid van het Noordzeekanaalgebied aanzienlijk slechter zal wor den dan het plan bedoelt, indien niet ten aanzien van tal van waardevolle elementen een krachtig beleid wordt gevoerd om hun voortbestaan te ver zekeren. 72

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 32