Monumentenzorg in Politicis Tijdens de zomercursus 1966 van de Bond Heem schut over de Monumentenzorg is mij duidelijk geworden dat het behoud van en de zorg voor het grote en kleine monument een voor zeer velen sympathiek streven is. Velen die pogen dit streven te realiseren en concretiseren ondervinden echter naast medewerking ook veel onbegrip en tegenwer king. De steeds groter wordende sommen gelds ge moeid met een goede monumentenverzorging, ma ken overheidsingrijpen noodzakelijk. De zorg voor het monument is dan ook een zaak geworden met aspecten op het politieke vlak. Het duidelijkst is dit waarschijnlijk in de gemeenteraden, waarvan vele de laatste tijd een lijst van monumenten ter goedkeuring kregen aangeboden. De tegenstand blijkt hier uit verschillende politieke richtingen te komen. Het zou de moeite lonen deze tegenstand aan de hand van een aantal gevallen nader te analyseren, de argumenten te rubriceren en te ontleden opdat een effectiever bestrijding van het onbegrip mogelijk worde. Ik heb een overigens vaag vermoeden dat de tegenstand meestal niet van de zogenaamde po- VRAGEN KVP PvdA litieke linkerzijde komt maar eerder van de meer om het immateriële verleden bekommerde rechter zijde, terwijl de houding van het „centrum" de doorslag geeft. In dit artikel wil ik echter de aandacht vragen voor de houding van de landelijke politieke partijen tegenover de zorg voor onze monumenten. Teneinde hier een beter inzicht in te verwerven zond ik enige tijd geleden de op dat tijdstip belangrijkste politieke partijen een schrijven waarin ik naar hun hou ding, zo kort mogelijk weergegeven, informeerde met betrekking tot een vijftal vragen: 1. De houding tegenover monumentenzorg in het algemeen en tegenover de zorg voor het kleine monument in het bijzonder. 2. De vraag of het subsidiebeleid van de Rijksover heid in deze niet een hogere prioriteit verdient dan thans. VVD AR 70 1. Houding tegen over zorg voor monumenten in het algemeen 1b. Tegenover het kleine monument positief „Neudeflat een gruwel" positief in het algemeen po sitief onbeantwoord zeer positief onbeantwoord positief Restauratie van con glomeraat van objec ten verdient voor keur 2. Subsidiebeleid hogere prioriteit? 3 .Het afsluiten van binnensteden 4. Dorpskernen en dorpsgezichten 5. Reservaten van landelijke bouw kunst „Welk beleid ver dient geen hogere prioriteit?" „De aangewezen op lossing voor grote stadscentrum dat zijn functie moet behou den" „Landelijke regels (o.a. de Monumen tenwet) maken aan tasten van waarde volle dorpskernen onmogelijk" onbeantwoord Zorg voor de monu menten voldoende gesubsidieerd Beslissing moet op locaal niveau wor den genomen onbeantwoord Ruilverkaveling moet op de helling in verband met re creatie Alleen indien de fi- nanciëel economische omstandigheden het gedogen Beslissing op regio naal niveau geno men, moet rekening houden met de han delsbelangen Men wake voor oude dorpskernen doch 't verkeer kan eisen dat ook het waarde volle wordt opgeof ferd positief Ruilverkaveling moet economisch verant woord zijn Neen „Wellicht niet aan te ontkomen" Harmonische aanpak van het geheel kan in verband met de verkeersbelangen af braak nodig maken Particulier initiatief krijgt hier een kans. Een voorzichtig be leid is gewenst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 30