Heemsehutberichten Dus meer Wibaut-huizen liefst iets mooier buiten de oude stad, van overal bereikbaar. Het Prinsenhof is al aanzienlijk ruimer geworden sinds de dienst P.W. verhuisde, het kan met een goede opknapbeurt best nog een tijdje mee tot de situatie wat de bestuursorganisatie betreft wat duidelijker is geworden. Een onbevooroordeelde studie van de mogelijkheden tot decentralisatie bijvoorbeeld van burgerlijke stand en trouwkamers levert wel licht ook bruikbare perspectieven op. De hoofd zaak is dat de drijverij voor het „nieuwe represen tatieve stadhuis" eindelijk eens in het archief wordt bijgezet. En het veelomstreden bouwterrein aan het Water- looplein? De stoomwals van onteigening en sloop is niet meer te stuiten, over een paar jaar is het terrein leeg. Het zou een belangrijke functie kunnen vervullen ter leniging zij het tijdelijk van de acute ruimtenood van de Universiteit. Daar komen wij nog eens op terug. Op het ogenblik legt de prijsvraag echter een claim op het gebied. Dat is jammer, niet het minst voor de buitenlandse architecten die op grond van on volledige gegevens, zonder kennis van de voorge schiedenis en de achtergronden, worden uitgeno digd om overbodig werk te doen. Volgens de Volks krant van 9 mei j.1. zei de stadsbouwmeester, terug kerend van een bespreking hierover met de Union Internationale d'Architecture in Parijs, dat hij daar het een en ander had geleerd, onder meer „ik on derschat de image die er van Amsterdam uitgaat". Dat blijkt. G. B. Vlaardtingen, gebouwencomplex Dayer In Vlaardingen wordt overwogen de verbinding van de Maasssluissedijk met de Havenkade te wij zigen. Dit zou het verlies meebrengen van het pand Dayer, op de hoek van de Lijnstraat, en van het daar vlakbij gelegen pand „De Engel". Heemschut heeft aan B. W. geschreven dat sloping van de beide panden zeer te betreuren zou zijn. Het is een van de aantrekkelijkste punten van Vlaardingen, dat verder niet rijk meer is aan monumenten. Het «verdient aanbeveling eerst een plan tot rehabilitatie van de oude stadskern te doen maken. Dan is het geenszins uitgesloten dat een verbetering van de verkeerstoestand mogelijk is met behoud van dit belangrijke stadsbeeld. Renkum, boombeplanting in Heelsum Het dorpsbeeld van Heelsum heeft zeer geleden door het kappen van de boombeplanting. Heem schut heeft B. en W. gevraagd het aanbrengen van de nieuwe beplanting in overweging te willen ne men. RhedenVeerhuis Aan de IJssel staat een vervallen maar historisch en landschappelijk belangrijk veerhuis. Hoewel de waterstaatkundige toestand in de omgeving ingrij pend zal worden veranderd zal het ook daarna van waarde kunnen zijn indien het gebouw wordt her steld en een nieuwe functie krijgt, b.v. als restaurant. Heemschut heeft aan de N.V. De Meteoor, eigena res van het veerhuis en de omgeving, verzocht dit te willen bevorderen. Baarderadeel, dorpsbeeld Bozum De gemeenteraad Baarderadeel heeft de minister van C.R.M. verzocht de percelen Bozum 56, 57, 58, 86 en 87 van de ontwerp-monumentenlijst te schrappen. Heemschut heeft de minister gevraagd dit niet te doen, omdat het de bedoeling is de huizen te slopen, wat uit een oogpunt van sanering niet noodzakelijk is, en een karakteristiek dorps beeld zou schaden. Nijkerk, Barneveldseweg Aan Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft Heemschut gevraagd geen goedkeuring te willen hechten aan het plan van de gemeente Nijkerk om de boombeplanting van de Barneveldseweg aan één zijde te vellen, de bochten dan iets te verflauwen, maar verder het profiel te handhaven. Zaandambebouwing Kalverpolder De strijd voor het vrijhouden van de Kalverpolder als achtergrond van de Zaanse Schans is nog niet ten einde. Een belangrijke overwinning was het besluit van de Provinciale Staten van Noordholland op 26 mei 1966, dat in afwachting van een defini tieve herziening van het streekplan voor de Zaan streek, de polder tijdelijk diende te worden be stemd als agrarisch gebied voor bijzondere doel einden. De gemeenteraad van Zaandam heeft nu besloten een verzoek tot de Kroon te richten om G.S. de verplichting op te leggen binnen een half jaar het streekplan zodanig té herzien dat de Kal verpolder met uitzondering van het deel waar de Zaanse Schans is gelegen, voor woningbouw mag worden bestemd. Heemschut, heeft zich daarop eveneens tot de Kroon gewend met verwijzing naar de bij het provinciaal bestuur aangevoerde argu menten, aangezien zich geen nieuwe feiten of om standigheden hebben voorgedaan die het wenselijk maken van de door de Provinciale Staten vastge stelde procedure ter zake af te wijken. 69

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 29