ssn MM'fffmBi dium, een ontvangstzaal voor 200 personen, een voor 100 en twee voor 50 personen, nog afgezien van de raadzaad voor 75 personen met koffiekamers, leeskamers, fractiekamers, ontvangstkamers voor de burgemeester, vergaderkamers voor elke wethouder en dan nog vier vergaderkamers ten behoeve van de wethouders samen en ga zo maar door, stuk voor stuk verklaarbare verlangens maar met elkaar zoveel ruimte die geheel of grotendeels voor ont vangsten en ontmoetingen is bestemd dat wij on willekeurig toch weer bij de demonstratie van eigen belangrijkheid terechtkomen. En is dit nu zo nodig in 1967? De machtiging van 1964 om een open prijsvraag uit te schrijven was een verlegenheidsbesluit. Men moest toch iets toen de opdracht aan Berghoef en Vegter was mislukt en alle suggesties om het eens anders'te proberen op de starre afwijzing door de burgemeester afge stuit waren. In de twee en een half jaar die sinds dien verstreken, is er echter het een en ander ver anderd. De hoogheid van het gezag is nog verder proble matisch geworden. Niemand heeft meer de behoef te om daarvoor een massaal monument op te rich ten. De toekomstige functie en bevoegdheid van het gemeentebestuur is problematisch geworden nu een agglomeratiebestuur—Groot Amsterdam wordt voorbereid en een bestuurlijke „herverkaveling" in kleinere eenheden binnen dat grotere geheel mede ter discussie staat. Helemaal problematisch is de veronderstelling in het programma dat een agglo meratiebestuur zonder meer in een nieuw stadhuis in de Amsterdamse binnenstad zal zetelen. In het programma staat dat de dienst voor burger lijke stand, bevolkingsregister, militaire zaken en verkiezingen in het stadhuis geprojecteerd is om een levendig contact te bevorderen, benevens in lichtingen- en bespreekbureaux voor culturele evenementen, krantenkiosk, toeristenbureau, post kantoor en dergelijke. Het is een soortgelijke rede nering bij het metroplan: de ondergrondse is no dig om de binnenstad bereikbaar te houden en daarom moet de binnenstad een zo intensieve be- drijfsbebouwing krijgen dat deze de metro voldoen de „voedt". Uitgangspunt van de stadhuisplannen dertig jaar geleden was behalve de behoefte aan representatie de wens om het gemeentebestuur met zijn ambtelijk apparaat een bruikbare huis vesting te verschaffen. Het Prinsenhof, in zijn hui dige vorm een samenklontering van verschillende gebouwen, is dat niet. De mededeling in het pro gramma voor de stadhuisprijsvraag dat men uit eenlopende zaken wil concentreren om het grote gebouw een levendige functie te geven, duidt echter op een ingang zijnde ontwikkeling die evenals dat met de bestuursorganisatie van Groot-Amsterdam het geval is, nog lang niet in zijn consequenten kan worden overzien. Tegenover de vroegere wens naar concentratie van het bestuursapparaat ten einde aan de versplintering in vele toevallige, verspreide huisvestingen een eind te maken, staat de moder nere organisatieopvatting dat decentralisatie in overzichtelijke, onderling samenhangende eenheden grote voordelen biedt. Het Wibauthuis voor de technische diensten is een eerste voorbeeld, er zullen meerdere van dergelijke gebouwen nodig zijn, buiten de oude stad, zeker als de diensten een taak in agglomeratieverband krijgen. Even problematisch als de bestuurstaak van het gemeentebestuur over tien of twintig jaar, is de omvang en de taak van het ambtelijk apparaat dat met het gemeentebestuur in een gebouw moet zetelen. Deze innerlijke onzekerheid komt tot uiting in de programmaeis om het gewenste gebouw „le vendig" te maken door concentratie van zaken die er niet behoeven te zijn. Hoe meer men over de prijsvraag nadenkt, des te schimmiger wordt het verlangen om nu een representatief, waardig- im- 66 m CD IS CD BBöBE BBoBE BBfflBB ||g! iiSi BBÖ WATERLOOPUIN Wat de prijsvraag-deel nemers verder toege stuurd krijgentekenin gen van de triest ge schonden omringende gevelwanden die de in druk wekken dat met deze omgeving geen rekening gehouden be hoeft te worden MUI Hammam M

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 26