fcW' m&'* Wwö nm, -Fr f r"&' v -» de omgeving van het aangewezen bouwterrein te maken heeft, in tegenstelling tot een vele kilo meters ver weg gelegen petroleumraffinaderij, die geen enkel visueel verband heeft met de binnen stad, is blijkbaar nog niet tot de samensteller van het programma doorgedrongen. Even onnozel is de paragraaf „sociale en culturele aspecten" die mededeelt dat de bevolking voor het grootste deel haar bestaan vindt in handel, industrie, haven en dienstverlenende sectoren (kantoren) en er een opsomming aan toevoegt van onderwijsinstellingen, benevens de mededeling dat er musea, theaters, concertzalen en een congrescentrum zijn. Men zou vrijwel hetzelfde over tientallen Europese steden kunnen zeggen en de mformatiewaarde is nul. Maar wat een buitenlands architect wel zou moe ten weten, en waarvan hij uit het zo goed verzorgde boekje geen woord verneeno, zijn enkele gegevens over de aanleg van de binnenstad, over het grach tensysteem en het plan van 1610, over de profielen, over de perceelsindeling, over de karaktertrekken en de schaal van de architectuur. Daarvan krijgt hij bij een bezoek aan de stad een indruk, maar ook niet méér. Het zou een kleine moeite zijn geweest aan het prijsvraagboekje een bladzij of vier tekst met een dozijn lijncliché's toe te voegen om van deze fundamentele zaken iets mede te delen, met een litteratuuropgave voor wie zich .werkelijk in de opgave wil verdiepen. Maar dat vindt de stads bouwmeester van Amsterdam, aangewezen als ad viseur van de prijsvraag en voorbereider van het programma, kennelijk niet nodigZoals deze prijsvraag gepresenteerd wordt zou hij uitgeschre ven kunnen zijn in een kleurloze omgeving in een willekeurige grote stad, waar een opvallend, oor spronkelijk idee gevraagd wordt, een gebouw dat de stad gezicht en gestalte geeft. De prijsvraag ne geert het feit dat de binnenstad van Amsterdam uniek ter wereld is, dat deze stadskern nog altijd, ondanks alle pogingen tot destructie, gezicht en karakter heeft, en geen cultureel centrum nodig heeft omdat het een cultureel centrum is. Wie het programma aandachtig doorleest bemerkt dat alle democratische ontmoetingsverhalen niet anders zijn dan een nieuw pakpapiertje voor het onuitroeibare verlangen naar een „representatief" gebouw, met een centrale hal en een hal voor ont vangsten van 800 personen met afzonderlijk toe gankelijke muziekgalerij en plaats voor een orgel, dan een ontvangstzaal voor 400 personen, met po- 65 £en van de öeide inmiddels verouderde luchtfoto's die de prijsvraag-deelnemers toegestuurd krijgen. Men stelle zich het effect voor van een bouwblok van deze afmetingen in verhouding tot de monumentale oude bebouwing

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 25