Heemschut gaat verhuizen HEEMSCHUTDAG 1966. Nijmegen en omgeving. De deelneming aan onze Heemschutdagen moet om praktische redenen beperkt worden. Ditmaal ont moetten 260 deelnemers elkaar in de oude Keizers- stad en beleefden een sfeervolle dag. Een gevarieerd programma en stralend weer maakten deze jaar lijkse bijeenkomst tot een waardevolle ervaring. Regionale en Plaatselijke Verenigingen werkzaam op Heemschut gebied. In de provincie Utrecht werd de noodzakelijkheid ingezien van de oprichting van een plaatselijke ver eniging in Leersum. In Deventer werd een werkgroep Bergkwartier ge vormd. De oprichting van de Stichting voor de Eemvallei en de Stichting voor Zuid-Oost Utrecht zijn als regionale activiteiten te noemen. Het vormen en optreden van plaatselijke en regio nale verenigingen achten wij van groot belang en juichen wij toe. Samenwerking met deze verenigin gen stellen wij op prijs en is van betekenis voor het waken voor de schoonheid van ons land. Onze vrienden van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland konden op hun jaarvergadering de verheugende mededeling doen, dat zij over het verslagjaar een aanwinst van 8000 nieuwe leden konden boeken. Wij verheugen ons daar bijzonder over, omdat hieruit blijkt, hoevele landgenoten hun verontrusting over de aantasting van natuurschoon met een steunende handeling willen honoreren. Wij kunnen slechts hopen, dat ook de toenemende verontrusting over de aantasting van stads- en dorpsschoon zich zal effectueren in een aansluiting van velen bij de Bond Heemschut, die zich het wa ken voor de schoonheid van ons land ten doel heeft gesteld. Het zal onze Bond meer armslag geven, het zal een groter spreiding geven aan ons tijdschrift en ons werk meer mogelijkheden bieden. Tot de werving van medestanders mogen wij in de eerste plaats onze eigen leden opwekken, die daar bij de voldoening kunnen koesteren, dat onze ge zamenlijke gebundelde inspanning meer vruchtdra gend zal kunnen zijn. TON KOOT De huisvesting van het bureau van onze Bond is al jaren een zorgelijke zaak. Het ledental groeit gestaag, het werk neemt toe, en daarmee het onge rief van onvoldoende ruimte. Nu is het einde van deze situatie in het zicht. Burgemeester en Wet houders hebben besloten aan Heemschut het Ko renmetershuis te verhuren, omdat de vorige huur ster, de vereniging ,,De Amsterdamse Haven", ver huisd is naar het Havengebouw. Ons bestuur is hiervoor zeer erkentelijk. tiet Korenmétershuis, een vrijstaand gebouw op de Nieuwezijds Kolk, is een van de weinige over gebleven Gildehuizen van Amsterdam. Op de kaart van Cornelis Anthonisz uit 1544 staat de Kolk nog aangegeven als een open ruimte, een plein dat ont stond toen deze oorspronkelijke uitwatering van de Wetering die in het stadswaterenstelsel was op genomen als de Nieuwezijds Voorburgwal, was ge dempt en vervangen werd door de gegraven Mar telaarsgracht. In 155,8 =werd hier het Gildehuis van de Korenmeters gebouwd. Het gebouw heeft een rol in de geschiedenis vervuld toen in 1577 Staatse troepen het nog Spaansgezinde Amsterdam binnen drongen en het Korenmetershuis voor het Raad huis aanzagen. Deze vergissing gaf het stadsbestuur de gelegenheid het oude Raadhuis op de Dam in staa.t"van verdediging te brengen en de indringers te verdrijven. In het begin van de zeventiende eeuw werd,: het Korenmetershuispafgebroken- en door het huidige gebouw vervangen dat-eeuwenlang het mid delpunt is geweest van de voor Amsterdam zo be langrijke graanhandel. Een niet zeer gelukkige res tauratie in 1898 heeft het interieur vrij ingrijpend gewijzigd. Het gebouw wordt onder leiding van architect Schaling sober hersteld en voor zijn nieu we bestemming ingericht. Vanaf 1 sept. zet Heem schut zijn strijd voort in een nieuwe behuizing. v**r. 53 Het Korenmetershuis in 1816, tekening van G. Lamberts (Topografische Atlas Gemeentearchief

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 13