Saneringsplannen. Enkhuizen. Onze bezwaren tegen het saneringsplan Omgeving Spaanse Leger te Enkhuizen werden in hoger beroep bij Gedeputeerde Staten aanhangig gemaakt. Deventer. Het saneringsplan voor de binnenstad en de slechte toestand waarin meerdere panden ver keren waren aanleiding voor de Bond het College van B W aandacht hiervoor te vragen. Amsterdamhuisvesting A-faculteiten. Alarmerende persberichten bereikten ons over de toekomstige huisvesting van de A-faculteiten in een of meer massale hoogbouwblokken, waartoe grote delen van de bestaande bebouwing in het stadshart zouden moeten worden afgebroken. Wij spraken in een schrijven aan B W van Am sterdam onze verontrusting hierover uit en advi seerden een opzet waarbij een universiteitswijk zou kunnen ontstaan in het oostelijk-deel van de bin nenstad. Onze verdere bemoeienissen strekten zich over een breed terrein uit. Hiervan willen wij de volgende gevallen memoreren: Kasteel Grubbenvorst. Ten gevolge van de hoge waterstanden was de smalle strook tussen het kasteel en de Maas weggeslagen. In antwoord op een door aan de Minister van C.R.M. gezonden brief werd bericht ontvangen dat de oeververdediging inmid dels door de Rijkswaterstaat werd hersteld zodat het monument geen gevaar meer loopt. Afgraving Pietersberg. Adhesie werd betuigd aan de door de Contactcommissie bij de Rijksplanalo- gische Commissie naar voren gebrachte bezwaren tegen de uitbreiding van het afgravingsgebied. Bruggen over het Vliet Z.H. Gedeputeerde Staten vroegen wij aandacht voor enkele bruggen over dit water. Bij toekomstige vervanging zou aan het bestaande type de voorkeur moeten worden gege ven. Een bestaande karakteristieke voetbrug zou dienen te worden gehandhaafd. Bebouwing Ooypolder bij Nijmegen. Bebouwing van dit gebied zou een landschappelijke verarming betekenen, reden waarom wij ons richtten tot het College van B W met het verzoek stadsuitbrei ding niet in deze richting te verwezenlijken. Fort bij Rijnauwen, Utrecht. In verband met de toekomstige afstoting van dit fort door Defensie, verzochten wij de Minister te willen bevorderen dat dit object niet door verkoop of door het ge ven van een niet passende bestemming wordt ont luisterd. „Beeckesteyn" Veisen. Met vreugde werd kennis genomen van het volledig herstel van deze 18de eeuwse buitenplaats. Het is bekend hoezeer Heem schut met vele anderen zich voor het behoud heb ben ingezet. Hof te Honselaarsdijk. De huidige raad van de ge meente Naaldwijk toonde weinig begrip te hebben voor de historische waarde van het restant van dit Hof. Tegen het advies van B 8c W werd aan de Minister gevraagd het Hof van de monumentenlijst af te voeren. Heemschut, van mening dat de waarde van dit monument ver uitgaat boven de plaatse lijke belangen, verzocht de Minister handhaving en restauratie ter gelegener tijd te willen bevorderen. Windmolen „De Hoop" te Rotterdam. Het College van B Sc W werd benaderd over de dreigende af braak van deze molen uit veiligheidsoverweging ten aanzien van het luchtverkeer. Aangedrongen werd op behoud, eventueel herbouw elders, te willen bevorderen. Torenflat Wirdumerdijk te Leeuwarden. Heemschut achtte de bouw van een torenflat ter plaatse on juist. Een kantoorcentrum van deze afmetingen be hoort niet in de binnenstad thuis. Van Riebeeckhuis te Culemborg. Om de fondsvor ming en de restauratie van het complex panden te Culemborg, dat als het Van Riebeeckhuis bekend staat, te bevorderen richtten voorzitter en secretaris van onze Bond tezamen met de Burgemeester en Gemeentesecretaris van Culemborg een Stichting Van Riebeeckhuis op. De eerste stappen tot aktie in deze zijn gezet. Bankgebouw Vijzelstraat te Amsterdam. In een uit voerig, met tekeningen gecompleteerd schrijven werd op de Raad van Amsterdam een klemmend beroep gedaan, de voordracht tot bestemmingswij ziging en het beoogde bouwvolume in de Vijzelstraat tussen Keizersgracht en Prinsengracht niet in deze vorm te aanvaarden. In vereniging met de samen werkende verenigingen te Amsterdam werd een be roep gedaan op commissarissen en directie van de Algemene Bank Nederland om de opzet van hun bouwplan niet in deze vorm tot uitvoering te bren gen. De aanneming van het voorstel door de Ge meenteraad (dat voor de gemeente een aantrekke lijke grondruil inhield) wordt zeer betreurd en in een schrijven aan de Kroon werden onze bezwaren onveranderd naar voren gebracht. ZOMERCURSUS HEEMSCHUT EN MONUMENTENZORG. Ten einde een beter inzicht te krijgen in de stand van zaken van de Heemschut en Monumentenzorg in Nederland, België en Zuid-Afrika werd een cur sus voorbereid van 34 inleidingen door 31 inlei ders in de periode van 5 t/m. 17 september, met daarop aansluitend excursies van 19 t/m. 29 sep tember. Er kwamen 63 Nederlanders, 9 Zuid-Afrikanen en 8 Belgen bijeen als deelnemers aan deze Zomer cursus, die in de zalen van het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap in het Rijksmuseum te Am sterdam kon worden gehouden. Gehoord de deel nemers zowel als de docenten mag worden vast gesteld, dat deze oriënterende en informerende cur sus ten volle aan de verwachtingen heeft beant woord en een volledig succes is geworden. Een rap port over de cursus is alle deelnemers toegezonden. 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 12