Friesland te benaderen. De door ons gevreesde aan tasting van het grotendeels ongeschonden karakter van de dorpskom werd door dit College eveneens ongewenst geacht en aan de bouw dé goedkeuring onthouden. Schiedam. De raad van de gemeente Schiedam ad viseerden wij het bestemmingsplan van de Branders- buurt zoveel mogelijk de werkwijze van revalidatie of rehabilitatie toe te passen, waardoor met zoveel mogelijk behoud van de nog waardevolle bebou wing de leefbaarheid van het betreffende stadsbeeld kan worden hersteld en bevorderd. Bebouwing Kalverpolder, Zaandam. De raad van de gemeente Zaandam heeft zich tot de Kroon ge wend met het verzoek Gedeputeerde Staten van Noordholland te verplichten het streekplan voor de Zaanstreek te herzien in die zin, dat de Kalver polder met uitzondering van het deel waarin de Zaanse Schans is gelegen voor woningbouw mag worden bestemd. Heemschut, onverminderd van mening zijnde, dat deze gedeeltelijke bebouwing dient te worden voor komen, richtte zich eveneens tot de Kroon met het verzoek op het adres van de gemeente Zaandam afwijzend te beschikken. Monumentenzorg Monumentenwet Monumen tenlijsten. De gewijzigde inzichten betreffende de Monumen tenzorg, waarbij thans ook het kleine monument meer in de belangstelling komt te staan en tevens meer en meer de nadruk komt te liggen op het conserveren van gehele straatwanden, waren aan leiding voor de Bond om de raad der gemeente Zierikzee te benaderen met het verzoek alle daar voor in aanmerking komende panden op de defini tieve monumentenlijst te plaatsen en de belang rijkste gedeelten van de binnenstad onder de be schermde stadsgezichten te doen vallen. De gemeente Dokkum verzocht de Minister enkele panden aan de voorlopige lijst toe te voegen maar ook, om er een groter aantal van af te voeren. Het bestuur van de Bond maakte hiertegen bij de Mi nister bezwaar. Het beschermde dorpsgezicht was het onderwerp van een schrijven gericht aan B 8c W van de ge meente Twisk. Het voorstel van de Minister om èen deel van de gemeente als zodanig aan te wijzen onderschrijven wij ten volle en wij adviseerden zelfs een kleine uitbreiding van het te beschermen ge deelte. De toepassing van de Monumentenwet kwam ter sprake bij het uitblijven van elke vorm van onder houd van enkele panden te Amersfoort. Deze pan den komen voor op de nog niet goedgekeurde nieuwe monumentenlijst. Wij vroegen de Minister of er in dit geval geen aanleiding was in te grijpen en de eigenaars er op te wijzen, dat bij het willens en "wetens achterwege laten van onderhoud zij niet aan hun verplichtingen voldoen. Het belang van het kleine monument voor het behoud van het karakter van stad en dorp wordt steeds meer ingezien en waar nodig werd door de Bond actief voor het behoud opgetreden. Het college van B W te Haarlem vroegen wij aandacht voor behoud van het Schoter Rechthuis dat dreigde te worden afgebroken. B W van Groningen wezen wij op de belangrijk heid van een pand met een Gothische gevel dat reeds jaren in slechte staat verkeert. Over het buiten „Bentveld" zijn nog geen nadere gegevens bekend. Wij vroegen de gemeente Zand- voort dit buiten op de lijst te handhaven. Uit Loenen kwam het verheugende bericht, dat het „Raadhuis van Croonenburg" zal worden gerestau reerd. De aanleg van nieuwe wegen in de buurt van het buitenhuis „Ter Wadding" was reden Gedeputeer de Staten te vragen het houtbestand en de oude woning naast Ter Wadding gelegen, zo mogelijk te sparen. Het College van B W van Heemstede deelde ons mede, dat het in de bedoeling ligt de door een explosie beschadigde tuinmanswoning op het land goed Groenendaal te restaureren. Het stemt tot voldoening te weten, dat de voor malige herberg annex tolhuis te Aerdenhout, voor het behoud waarvan Heemschut veel moeite heeft gedaan, thans na restauratie een passende bestem ming heeft gekregen. Verdere ontluistering van het Buitenhof te 's-Gra- venhage dient te worden voorkomen. Wij vroegen de Minister geen medewerking te willen verlenen aan de plannen het gebouwtje bekend als de „voor malige hoofdwacht" te slopen of te verbouwen. In Capelle aan de IJssel was het het koetshuis van het voormalige slot waarvoor wij bij de raad van deze gemeente voor behoud pleitten. Bijlmerlust nog steeds is de Bond van oordeel dat dit prachtige buitenhuis als historisch accent in het uitbreidingsplan Bijlmermeer behouden moet blijven. De wethouder voor de Publieke van Am sterdam heeft de indruk gewekt daaraan te zullen medewerken. Dempingen. Gorinchem. Berichten over een voorgenomen ge deeltelijke demping van het Paardewater te Gorin chem waren aanleiding in een brief aan de Minis ter van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk aandacht te vragen voor het behoud van de fraaie en historische vestingwerken. Leeuwarden. Indien het afdammen van het Vliet nabij Schilkampen te Leeuwarden moet worden gezien als een inleiding tot het dempen van het Vliet meenden wij bij B 8c W hiertegen dezelfde bezwaren te moeten maken als werden aangevoerd tegen de demping van het Vliet. Het Vliet zelf is inmiddels door de Minister op de Monumenten lijst opgenomen. 51

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 11