„De Lelie99 Toen het huis Leliegracht 60 op 29 augustus 1963 eigendom iverd van de stichting Diogenes, had het al enkele jaren triest, haveloos en in de bovenste verdiepingen uitgebrand, de herinnering wakkerge- houden aan een lugubere brand waarbij een Ameri kaanse verlofganger met twee vrouwen in een zolder kamer ivaren omgekomen. Het was een hotel van niet te beste reputatie, volgetimmerd met kleine ka mertjes. Beganegrond werd een café gedreven in een lange lage pijpela, waarachter allerlei uitbouw sels lagen. ATa de brand kwam het gebouw in handen van een maatschappij voor onroerende goederen, samen met de aangrenzende bijzonder lelijke bioscoop op de hoek Prinsengracht-Lelie gracht en enkele panden aan de Prinsengracht, alle leeg of bijna leeg en bouwvallig. De Stichting voor Studentenhuisvesting kocht het gehele complex om er een nieuw studententehuis te bouwen. Het be vatte echter twee monumenten, Prinsengracht 243, waarvan vooral de top de moeite waard ivas, en het uitgebrande maar zeer fraaie pand Leliegracht. Res tauratie van beide huizen was niet te combineren met een rationele indeling van het studentenhuis. Door samenwerking tussen de stichtingen Diogenes en Studentenhuisvesting kwam een bevredigende regeling tot stand: de top Prinsengracht 245 zal her- bouwd worden door Diogenes op het pand O.Z. Voorburgwal 66 waarvan alleen nog een voor drie kwart gesloopte bouwval staat, Leliegracht 60 werd eigendom van Diogenes, maar anderhalve verdie ping zouden intern met het studentenhuis worden verbonden en als beheerderswoning worden inge richt. Zo is de restauratie in de jaren 1964-1966 uit gevoerd door architect P. Pais, met twee bovenwo ningen, één voor een musicus van het Concert gebouw-orkest en een voor een student-beheerder. De grote verrassing is echter de ruimte beganegrond, het voormalig café. Daar bleek namelijk anderhalve meter boven het stucplafond een vrijwel gaaf zeven- tiende-eeuws balkenplafond te zitten, met eikenhou ten moerbalken, kinderbinten en gesneden consoles. Dit zaaltje, van de straat gescheiden door een lage voorkamer, is bestemd tot muziekstudio. Voor de ex ploitatie hiervan tuerd een afzonderlijke stichting in het leven geroepen, genaamd „De Lelie"Er zullen lunchpauze-concerten gehouden worden en avond concerten voor oude kamermuziek, verder staat de ruimte ter beschikking voor repetities van solisten en kleine ensembles. Het openingsconcert, waaraan Gustav Leonhardt, clavecimbel, en Kees Otten met het ensemble Syntagma Musicum medewerkten, vond plaats op 28 februari. Hopelijk zal „de Lelie" zich spoedig ontwikkelen tot een intens levend muziek centrum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 24