Een groen parkeerterrein en bovendien beschermen voor penetraties door slo pers. Laat men haar echter aan haar lot over, dan wandelt men in de toekomst in de buurt van deze monumentenconcentraties zonder overgang van „warm" in „koud", dan mist men de kans extra schoonheid toe te voegen aan het unieke stadsge zicht op Deventer aan de IJsel. In verband met de geprojecteerde IJselboulevard, een kostelijk project, indien althans niet de oude kademuur eraan ten offer moet vallen, en de daarmee samenhangende afbraak van de vrij oninteressante 19de-eeuwse be bouwing aan de Welle, kan hier een fraai front gecreëerd worden. De aan deze straat gelegen 13de- eeuwse gerestaureerde vestingstoren, de luchtige mo derne gevel van de aula van het stedelijk gymnasium en de harmonische 17de-eeuwse panden hiernaast zullen dan op waardige wijze een van Nederlands mooiste rivieren kunnen omzomen. Er is te meer reden om te pleiten voor het behoud van deze straat Achter de Muren-Vispoort in zijn oorspronkelijke vorm, nu in Deventer verschillende instanties, overigens in alle opzichten terecht, alle aandacht opeisen voor juist de tegenpool van het noordelijk stadsdeel, namelijk voor het Bergkwar- tier. Het heeft zin om hier in het kort nog iets te zeggen over de aktiviteiten rond dit Bergkwartier. Op 4 november 1966 kwam onder auspiciën van de besturen van de Stichting Culturele Gemeen schap en de Stichting Oud-Deventer een „Werk groep Bergkwartier" tot stand, samengesteld uit des kundige en enthousiaste inwoners van Deventer, om op deze wijze alle mogelijkheden te onderzoeken, die zouden leiden tot vernieuwing van en tot eer herstel aan deze charmante wijk. Immers het Berg kwartier, eeuwenlang bewoond door handwerkslie den van diverse pluimage, had door verschillende oorzaken, waaronder de demping van de Oude Ha ven (thans Emmaplein-Bokkingshang)zijn oor spronkelijke functie verloren. Het ging ermee als met soortgelijke wijken elders in den lande. De oude bewoners vertrokken, hun huizen verkrotten, ver werden tot pakhuizen of werden betrokken door sociaal minder aangepasten. Het enige voordeel van het vertrek van de welstand zou men hierin kunnen zien, dat de wijk door zijn achteruitgang tenminste niet de slopershamer der vooruitgang heeft gevoeld. In vrijwel integrale toestand ligt zij, middeleeuws van opzet met haar bochtige stijgende straten, die alle naar het middelpunt, de Bergkerk, omhoog voe ren, klaar om een nieuwe fase van opleving tegemoet te gaan. Moge samen met deze opleving van het Bergkwartier een nieuwe stap gezet zijn in de richting van behoud en verfraaiing van Deventers unieke binnenstad en mogen burgerij, gemeentebestuur en landelijke pleit bezorgers in onderlinge samenwerking de juiste we gen weten te bewandelen in het belang van komen de generaties, die recht hebben op een leefbare stad met een eigen gelaat. Dit moet mogelijk zijn in een stad die reeds sinds 1960 onder een zelfstandige res- tauratie-architekt haar eigen monumentenzorg kent. DRS. BONNY BERKENVELDER-HELFFERICH De troosteloze aanblik van een parkeerterrein kan worden omgetoverd in een groen tapijt! Er zijn in de handel verkrijgbaar betontegels van 60 x 40 cm, die van gleuven zijn voorzien waarin gras voortreffelijk gedijt. Deskundigen verzekeren clat de ervaring uiterst gunstig is, en het moet ge zegd, dat het aanzien tot op korte afstand dat van een mals gazon is. De troosteloosheid en saaiheid van elk parkeerterrein, groot of klein verdwijnt als met een toverstaf, hetgeen niet alleen de architec tuur van de gebouwen ten goede komt, maar de totale indruk van het stadsbeeld ter plaatse weer tot iets levendigs maakt. Een verrassende verbetering waarmede een nieuw perspectief wordt geopend. Men clenke bv. eens aan groene parkeerstroken voor het Malieveld in Den Haag, of op de parkeervlakte bij het R.A.I.-gebouw te Amsterdam of op markt pleinen! Een proef is alleszins gewettigd! 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 21