m m H heen groepeerden zich, vooral in de stadsuitbreidin gen, de wijkjes der minder gefortuneerden. Juist daarop concentreerden zich de tegenstellingen in de discussies. De reeds genoemde omgeving van het Klooster is daarvan een voorbeeld. Een ander, velen nog meer aansprekend voorbeeld is de wijk rondom de fraaie Bergkerk, het intieme zg. Bergkwartier. Evenals bij de Noorden-berg had zich ook op deze „berg" (men vergeve de Deventernaar enige overdrij ving) een eigen-aardig stadsdeel ontwikkeld. Unaniem was men het er in de raadsvergadering over eens, dat dit Bergkwartier ruimere bescherming behoefde dan aanvankelijk was voorgesteld. Dat het het gemeentebestuur ernst was met het behoud van het Deventer eigene, bleek ten overvloede uit het besluit, de pas gevonden restanten van twee kloos terkerken in het hartje van de stad aan de Minister voor bescherming aan te bevelen, wat menige lezer van het recente pleidooi in Spiegel Historiael (I, 1) verlicht deed opademen. Toch had de plaatselijke monumentencommissie (en de achter dit gemeentelijke adviesorgaan staande Stichting „Oud-Deventer")bij alle vreugde om het resultaat van haar wandelingen door de stad en van haar vele vergaderingen, hiernaast nog iets meer verwacht, meer in de richting van herstel van meer individuele panden, waar dit zeker mogelijk was, iets meer fantasie, visie en durf om oud en nieuw te combineren. Men zou zo graag een fijnere afron ding van de beide kernen Bergkwartier en Noorden- bergkwartier, vol schoonheid en sfeer, hebben ge zien. Zeker, niet elke buurt is meer te redden, en de minnaars van Deventer weten, dat ik hier vooral het oog heb op het noordelijk deel van de binnenstad, het deel van het Noordenbergkwartier noordelijk van de lijn Muggenplein, Barmhartige Steeg, An- kersteeg. Maar dit grotendeels verziekte stadsdeel grenst nu eenmaal aan het reeds genoemde en wel beschermd verklaarde Klooster. Zorg is dus geboden. Bovendien heeft dit Noordenbergkwartier een bij zonder pittoresk naar de IJsel gekeerd front, dat, hoe men ook over de wijk erachter denkt, de volle aandacht verdient. Het is daarom te betreuren, dat de plaatselijke autoriteiten juist deze gevoelige over- gangsstrook buiten de bescherming willen laten en dus aan verder verval en afbraak willen opofferen. Concreet gesproken gaat het hier om de straat ge noemd „Achter de Muren-Vispoort". Wat zal De venter, wat zal het zg. Klooster, wat zal de pittoreske Kranensteeg, wat zal de 13de-eeuwse muurtoren, wat zal zelfs de omgeving van de Grote Kerk zijn zonder deze straat? Juist het behoud hiervan zou de be houden complexen „Klooster" en „Grote Kerk met omgeving" op natuurlijke wijze moeten begrenzen 38 Boven: Smedenstraat 21, 23, 25. Drie Gelders-Overijselse gevels uit het begin van de 17de eeuw. Nergens in Deventer vindt men drie dergelijke gevels in één rij. Verderop (no. 29) ziet men een vierde pinakelgevel, gerestaureerd circa 1900. Dit type kleine gevels is zeer zeldzaam gexuorden(foto Monu mentenzorg) Hiernaast: Pontsteeg 18 tjm 24. Gepoogd is door de Stichting „Oud-Deventer" deze panden alsnog toegevoegd te krijgen aan de lijst der beschermde monumenten. Met hun opvallende bekapping en dakbedekking vormen ze een boeiend en kleurig geheel. Zij vertegenwoordigen een type van kleine woningen, dat uitermate schaars wordt. Bovendien vormen zij een decor bij de M.E.'se fragmenten, die aan hetzelfde pleintje onlangs voor de dag zijn gebracht en wél beschermd zullen worden. Volgende blz. Kleine Poot 12/14. De recente en geslaagde restauraties te Deventer van een rijk gedetailleerde trapgevel uit 1659 met klauwstukken. (foto Hakboom)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 20