i DE BINNENSTAD VAN DEVENTER Deventer is een der vroegste koopliedennederzettin gen van de Nederlanden. Op deze eerbiedwaardige ouderdom is de stad dan ook bijzonder trots. Haar plattegrond laat zien, hoe vanuit een kleine kern bij de Lange Bisschopstraat het stadje Deventer zich allengs uitbreidde, eerst in zuidelijke richting (tot achter de Brink)vervolgens vooral in noordelijke en in mindere mate (over de Brink) nog verder in zuidelijke richting. Aldus verkreeg Deventer zijn definitieve laat-middeleeuwse gestalte, die een on regelmatig beloop vertoont van vele straten en straatjes, voor een groot deel uitmondend enerzijds op de Brink, anderzijds op de pleintjes rondom de Grote Kerk. De globale plattegrond van Deventer toont ons ge lukkig nog altijd het vernuftige stramien van pleinen, straten en stegen. Nog veel boeiender wordt het schouwspel, wanneer wij een dergelijke stad hetzij in vogelvlucht zien, hetzij, wat wel ge makkelijker is, op een plattegrond met de kadastrale perceelsindeling. Heel opmerkelijk hieraan is het karakter van ver doorgevoerd individualisme, van de elkaar wel rakende maar toch elk op zich minia- tuur-eenheidjes vormende percelen en perceeltjes. Nauwelijks twee percelen zijn naar omvang en con touren aan elkaar gelijk. Voor de historicus-vakman die zich aangetrokken voelt tot de zg. „Stadtkern- forschung", kunnen deze vaak grillig aaneengeregen 36 kavelingen aan weerskanten van straten, pleinen en stegen objecten gaan vormen voor langdurige studie: zij kunnen hem dan helpen uit een groter geheel de oudere kernen, soms zelfs de oudste kern, te pellen. Stichtte in de 8ste eeuw de Angelsaksische prediker Lebuinus zijn eerste christelijke bruggehoofd onder de Saksen op de rechteroever van de IJsel, enkele oorkonden afkomstig uit het verre Maagdenburg maken in de 10de eeuw melding van dertig kavelin gen in wat deze oorkonden de „urbs" van Deventer noemen en wat de oudste en binnenste kern van Deventer omtrent de Lange Bisschopstraat moet zijn geweest. Er zijn in Deventer nog hele straten, waarin de middeleeuwse, soms nog vroeg-middeleeuwse, verka veling nog gaaf voorhanden is. Het feit, dat hierop reeds een tiental jaren geleden in Deventer met de grootste nadruk is gewezen, heeft tot gevolg gehad dat de gemeentelijke commissie die zich in die jaren wijdde aan het probleem van de sanering van de Deventer binnenstad, waakzaam was om dit aparte stratenstramien en dus de oude parcellering van deze zeer oude stad zo volledig mogelijk te hand haven. Toen in 1959 deze gemeentelijke „Commissie Sane ring Stadskern" was ingesteld, betekende dit voor Deventer gelukkig het eind van een langdurige pe- Hiernaast: Achter de Muren—Vispoort 18-12. De panden 18-16 samen met de oude M.E'se vestingstoren geven een harmoni. sche gevelxuand te zien. Zij behoren alsnog op de rijkslijst geplaatst te worden, ook al omdat links van het pand no. 18 de pittoreske Kranensteeg gelegen is (niet meer op foto zicht, baar). Samen met de gevel van de gymnasiale aula, aan de andere zijde van de toren, zou dit geheel blijvend een fraai IJselfront kunnen vormen, (foto Hakboom) Volgende blz. Bergstraat 47 tjm 53. Deel van de Bergstraat met de op achtergrond de Bergkerk (onlangs door de ge meente Deventer overgenomen van de Ned. Herv. Kerk voor de symbolische som van f 1Voor de revalidatie van het Bergkwartier is eind 1966 een Werkgroep geïnstalleerd, die alle mogelijkheden tot regeneratie onderzoekt(foto Monu mentenzorg)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 18