s-GravenhageHoofdwacht Een monument van grootse allure is de voormalige Hoofdwacht, later politiebureau, aan het Haagse Buitenhof, zeker niet. Dat zijn Buiten- en Binnen hof als geheel echter wel, en in dat geheel vervult het zijn plaats goed. De bescheiden architectonische waarde wordt bovendien versterkt door de plaats die de Hoofdwacht steeds heeft ingenomen in de geschiedenis van Den Haag. De Inspectie der Do meinen heeft het gebouw onlangs verkocht aan een makelaar die het thans te koop aanbiedt. Heem schut richtte zich tot de Minister van C.R.M. met het verzoek geen medewerking te willen verlenen aan plannen om de v.m. Hoofdwacht te slopen of zodanig te verbouwen dat de architectuur zou wor den geschaad. En wij vragen ons af of het tot de in spectie der Domeinen is doorgedrongen dat er, sinds hun voorgangers aankondigden dat op 16 juli 1825 op het Raadhuis ter plaatse het Slot te Muiden publiek voor afbraak verkocht zou worden, toch iets veranderd is in de betekenis die hier te lande wordt gehecht aan historische bouwwerken. Schiedam, Brandersbuurt Stedebouwkundige maatregelen in oude stadskernen zijn voor zover geen verkeersverbeteringen ge woonlijk saneringen, d.w.z. dat gehele straten of buurten worden geamoveerd en vervangen door een nieuw stratenplan met een nieuwe bebouwing. De laatste tijd komt als alternatief van deze kind-met- het-badwater-methode de z.g. revalidatie of rehabili tatie op, waarbij het historische stratenplan zoveel mogelijk intact wordt gelaten, en van de monu menten en overige karakteristieke bebouwing de contructieve toestand en de bruikbaarheid wordt verbeterd. Heemschut heeft hierover een uitvoerige brief ge richt aan de gemeenteraad van Schiedam naar aan leiding van het bestemmingsplan voor de Branders- buurt. Hoewel er gestreefd is naar het behoud van enige karakteristieke panden de pakhuizen langs Achter de Teerstoof o.a. valt het accent wel sterk, te sterk op de sanering. Nu is de Brandersbuurt op zichzelf geen groots stedebouwkundig monument maar een kenmerkend deel van de Schiedamse stads kern is het toch wel. Dat geldt ook voor de z.g. branderswoningen, die een beeld geven van de so ciale omstandigheden waaronder vroeger het perso neel van de branderijen leefde. Voor dergelijke ou dere panden, ook van kleiner formaat, is veelal een goede bestemming te vinden, als studentenhuisves ting bijvoorbeeld, of studiegelegenheid voor leerlin gen van muziekscholen. Een belangrijk monument is het Zakkendragershuisje. Om dit pand tot zijn recht te doen komen dient de omgeving hiermee in harmonie te blijven. Ook al om die reden verdient het aanbeveling de bebouwing aan de Prinsensteeg te restaureren en niet door een modern gebouw te vervangen. Voor de leefbaarheid van de buurt zou het voorts wenselijk zijn de grote tuin achter de oude huisjes aan de Breedstraat te handhaven als een openbaar plantsoen, dat zeker in een veelzijdige behoefte zal voorzien. Dit zijn slechts enkele van de vele moge lijkheden die de Brandersbuurt zou kunnen bieden. Heemschut heeft de gemeenteraad daarom verzocht het plan aan te houden en opnieuw in studie te doen nemen. Rotterdam, windmolen „De Hoop" Er is een nieuwe vijand van de schaars geworden windmolens, namelijk het luchtverkeer. Daarvan dreigt de uit 1712 daterende molen „de Hoop" ei gendom van de N.V. Speelmans Oliefabrieken, het slachtoffer te worden. De gemeenteraad heeft beslo ten met deze firma een overeenkomst aan te gaan welke inhoudt dat de molen tot aan de omgang moet worden afgebroken in verband met de veilig heid van de luchthaven. Heemschut heeft nu aan B. en W. verzocht om te onderzoeken of de molen naar een andere plaats kan worden overgebracht, en met het oog daarop de afkomende onderdelen en materialen op te slaan. 's-Gravenhage, boerderij Meer en Bosch Aan B. en W. heeft Heemschut aandacht gevraagd voor de historische boerderij „Meer en Bosch" die in mei 1966 ernstig door brand werd geschaad. De boerderijen zijn wel het meest bedreigde deel van ons monumentenbezit. Stadsuitbreidingen en mo dernisering van de landbouwbedrijven doen er jaar lijks vele verdwijnen. In dit geval gaat het om een z.g. heren-boerderij, waarin een deel van de woon ruimte voor de landheer was bestemd, een type dat in de Noordhollandse droogmakerijen nog spora disch voorkomt. In de omgeving van Den Haag zijn geen andere voorbeelden bekend. Na restauratie is voor dit gebouw zeker een goede exploitatie moge lijk. Amsterdambankgebouw A.B.N. Vijzelstraat Wie menen mocht dat het meerderheidsbesluit van de Amsterdamse gemeenteraad om een grondruil aan te gaan met de Algemene Bank Nederland, ook be tekent dat het fel-bekritiseerde bouwplan nu ook zó gebouwd moet worden, heeft toch de kracht van de tegenstand onderschat. Tegen de door B. en W. ver leende bouwvergunning is nog een beroep op de Kroon lopende van het Kamerlid Van der Spek. Bovendien hebben de besturen van de Bond Heem schut, het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, het Genootschap Amstelodamum, de Vereniging Hendrick de Keyser en de Vereniging voor Heem kennis Ons Amsterdam een brief gericht tot de Di rectie en de Commissarissen van de A.B.N. waarin wordt verzocht alsnog rekening te houden met de allerwege geuite wens de begane grond tot winkel galerij in te richten, de bouwhoogte te beperken en de hoeken bij de Prinsen- en Keizersgracht nader te detailleren. Voorts ging ook Heemschut in hoger beroep. 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 12