Heemschutberichten Schiermonnikoog, situatie dorpshuis Ruim een jaar geleden stelde de gemeenteraad van Schiermonnikoog twee bestemmingsplannen vast, één voor gronden nabij de bebouwde kom en één voor het buitengebied van de gemeente. Tegen het eerste plan werden bezwaren ingediend door de Bond Heemschut en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Deze bezwaren golden met name het voornemen om een dorpshuis te stichten op de open erven aan de zuidzijde van de Langestreek, die sa men met de eenvoudige, over het algemeen zeer harmonische bebouwing aan de Noordzijde een nog gaaf dorpsbeeld vormen. Volgens de geldende bepa lingen mogen deze erven ook niet bebouwd worden. Gedeputeerde staten van Friesland hebben nu hun beslissing bekend gemaakt. Hoewel Heemschut for meel niet-ontvankelijk werd verklaard hebben G.S. hun goedkeuring onthouden aan het omstreden deel van het plan, en aan nog een aantal andere onder achter een nogal mager balconnetje met een ijzeren hekje, vinden we nu juist niet zo bijzonder geslaagd; de architect die juist zo van „massieve" accenten houdt had hier naar onze smaak de gevel kunnen doorzetten met de groengrijze bekleding, die op alle verdiepingen onder de ramen doorloopt. Om zijn gebouw van die welke er naast staan te onderscheiden, heeft hij niet de verdiepinghoogte van de aangrenzende panden aangehouden, waar door de aansluiting dus informeler plaats vond dan in het geval hij dat wel had gedaan. Onoverkomelijk lijkt me hier de noodzaak die aan sluiting, althans voor zover dit het rytme betreft, wel te zoeken. Een opzettelijk er uit springend ge bouw had hier een gave wand bedorven, een te duidelijke imitatie van hetgeen aanwezig was, had tot een stijlvervalsing geleid, Misschien kan men hiertegen inbrengen, dat deze bank geen grote eigen tijdse architectuur vertegenwoordigt en misschien is dat wel waar, maar ik zou niet graag de verantwoor ding op me nemen voor een gebouw, dat geheel uit de wand zou springen, naast een gebouw, dat toch al springt en duidelijk domineert: het politie bureau/stadsarchief. Waarmee dan gezegd kan zijn, dat de architect het er in deze moeilijke situatie redelijk wel heeft afgebracht en dat hij goed be schouwd waarschijnlijk niet de kans had het er redelijker af te brengen dan hij gedaan heeft. En hoe dan ook is hier een zorgvuldigheid ten opzichte van het stadsbeeld betracht die men overigens ver geefs zoekt bij een gemeentebestuur dat Vrijthof en Markt vol laat stoppen met parkerende auto's. R. BLIJSTRA delen. Het bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente werd in zijn geheel afgekeurd, mede naar aanleiding van de bezwaren die door de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbe scherming naar voren waren gebracht. Overmaken! Naaldwijk, Hof te Honselaarsdijk Er zijn van die onderwerpen die jarenlang geregeld in deze rubriek terugkomen. Beeckesteyn te Velzen is er één geweest, de bestemmingsplannen die de gronden van het huis Sevenaer bedreigen een ander. Nu Beeckesteyn gered is, kan men zich nauwelijks meer voorstellen hoeveel moeite het gekost heeft om de restauratie van deze hopeloze bouwval aan de gang te krijgen. In Zevenaar is de strijd na jaren nog onbeslist. En hoe staat het nu met het Hof, het stalgebouw van het verdwenen paleis van Frederik Hendrik? Het is nu tien jaar geleden dat wijlen Dr. R. van Luttervelt in ons tijdschrift wees op de historische, maar ook architectonische betekenis van dit verwaarloosde bouwwerk en pleitte voor een res tauratieplan. In april en juni 1960 konden wij be tere berichten melden: overeenstemming tussen Mo numentenzorg, de gemeente en een zestal mede eigenaars over een restauratieplan, dat dertien goede woningen zou opleveren, een vergaderzaal en nog enkele gemeentelijke dienstruimten, voor een bouw prijs van zes ton. Het genootschap „Je Maintièn- drai" heeft er zich toen voor ingespannen bijdragen voor dit werk in te zamelen. Zeven jaar verder zijn wij nu. Het plan is nog niet uitgevoerd. Op 9 febru ari j.1. besloot de gemeenteraad, tegen het advies van B. en W. in, om de minister van C.R.M. te ver zoeken het Hof te Honselaarsdijk van de monumen tenlijst af te voeren. En opnieuw is er een brief toegevoegd aan het Heemschut-dossier Honselaars dijk, een brief aan de minister van C.R.M. waarin nogmaals gewezen wordt op de betekenis van dit paleisrestant dat volgens Heemschut zeker op de monumentenlijst gehandhaafd zou moeten blijven. Capelle aan de IJssel, koetshuis Ook Capelle aan de IJssel heeft een overblijfsel van een verdwenen kasteel. Hier waren het B. en W. die sloping voorstelden, en de raad die de zaak heeft aangehouden. Heemschut heeft aan de ge meenteraad geschreven dat sloping van het koets huis van het voormalige Slot zeer te betreuren zou zijn. Er is reeds een restauratieplan gemaakt, en wanneer het voornemen om de fundering van 't Slot te restaureren en daar een openlucht-theater in te richten wordt uitgevoerd, dan zal het geen moeite kosten voor het koetshuis een nuttige bestemming te vinden. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 11