3 De deelnemers aan de Zomercursus op 16 september 1966 in het Rijksmuseum. Staatssecretaris Bakker had destijds het initiatief genomen voor een studiereis van een Nederlandse afvaardiging o.m. uit het middenstandsbedrijf om de economische situatie in de Amerikaanse binnen steden te bestuderen. Uit de voorlopig bekend geworden gegevens blijkt, clat de aan de randen van de Amerikaanse stads kernen gestichte winkelcentra niet in staat bleken om de functie van de binnenstad over te nemen. De sfeer van de binnenstad met haar gehele samen stel van functies en mogelijkheden bleek niet of in geringe mate door de shopping een tres overgeno men. Amerikanen kunnen zeer radikaal zijn, zij künnen dat ook, gezien hun bouwsels. Zo ervaart men thans dat in tal van steden de verstilde kernen in hun geheel worden gesloopt en er nieuwe stadskernen verrijzen. Niet alleen tracht men het gehele distribu tiebedrijf, de detailhandel naar het centrum te trekken, maar ook het weer bewonen van het cen trum wordt aangemoedigd en bevorderd. Er ver rijzen goede woonflats. Deze terugkeer naar de binnenstad is opmerkelijk. Temeer waar de Ame rikaanse binnensteden de historische en bouwkun dige schoonheid ontberen, die de Nederlandse bin nensteden in zo hoge mate bezitten. Voordat onze stadskernen geheel aan de vernieling worden prijs gegeven en daar wordt hard aan gewerkt door massale bankgebouwen te plaatsen, verkeersaanzuigende hoogbouw, autoverstopping en luchtverontreiniging zal het goed zijn ernstig te overwegen, hoe wij de binnensteden leefbaar, bruik baar en levend willen houden. Wij zouden de Amerikaanse fase van misère en kostbare recon structie kunnen overslaan. In Urbana Champaign, een dubbelstad met hon derdduizend inwoners, is de nieuwe city met over dekt winkelcentrum al tot stand gekomen; zij ver richt haar functie tot tevredenheid. In Nederland hébben wij de waardevolle binnen steden al, het gaat er hier om, dat niet voortijdig en ontijdig gesloopt wordt, maar hersteld, gezond ge maakt met behoud van de sfeer en het karakter van de stad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 5