Op Heemwacht TON KOOT Terugblik op de Zomercursus Heemschut en Monumentenzorg Voor de Bond Heemschut heeft het jaar 1966 in het teken gestaan van de Zomercursus. Eerst de maan denlange voorbereiding, dan gedurende de gehele maand september de cursus zelf, waarbij 30 docen ten, 47 deelnemers aan de gehele cursus en 16 aan een deel van de cursus betrokken waren, alsmede vele tientallen gastheren en rondleiders op de 9 excursiedagen in Nederland en België. Van de deelnemers aan de cursus waren 63 Neder landers, 9 Zuid-Afrikanen en 8 Belgen. Na sluiting van de cursus op 29 september heeft het enige maanden geduurd voor alle gegevens binnen waren voor een lijvige samenvatting, welke binnen kort aan alle deelnemers zal worden toegezonden. Terugblikkend op de cursus en excursies en gehoord de deelnemers zowel als de docenten, mag gecon cludeerd worden, dat de Zomercursus een volledig succes is geworden. Hoewel de cursus van maandag 5 tot en met don derdag 29 sept. volle dagen in beslag heeft geno men, hadden vele deelnemers nog het gevoel dat men tijd te kort kwam, men meer aan de orde had willen stellen, méér nog had willen zien en be handelen. Een goed teken. Het samengaan met Belgische en Zuidafrikaanse medestanders in de strijd om schoonheid is bijzon der vruchtbaar gebleken en heeft bij velen de lust aangewakkerd tot meer en intenser contact. Niet het minst hebben daar de excursies in België toe bijgedragen, die zo'n goede gelegenheid boden tot vergelijking. Aan de cursus, zoals die in de afgelopen twee jaar gangen van Heemschut is vermeld, is op het laatste ogenblik toegevoegd een Haarlemse dag op 29 sep tember: Haarlem immers met zijn prachtige histori sche en tegelijk zo levende binnenstad heeft de durf opgebracht een plan tot uitvoering te brengen, waarbij beperkingen werden opgelegd aan het ver keer, dat de binnenstad dreigde te verstikken. Het Haarlem-nummer van ons orgaan, het novem- ber-nummer 1966 laat lezen, wat de cursisten in voordrachten en in de praktijk op die 29ste septem ber hebben mogen aanschouwen. Het werd een waarlijke apothese van de cursus. Dat tijdens de zomercursus de „Heemschutdag 1966" in Nijmegen viel, was, naast een organisatorisch zware taak, een gelukkige omstandigheid, dié de gelegenheid bood aan de meeste onzer buitenlandse deelnemers om zo'n dag mee te maken. Dat de gehele cursus door prachtig weer werd be gunstigd heeft uiteraard veel bijgedragen tot de uitstekende stemming die de gehele duur geheerst heeft en die tot grote bedrijvigheid van alle foto graferende cursisten heeft bijgedragen. Hoewel het bij een overbeladen bureau van de Bond niet mogelijk is jaarlijks dergelijke manifestaties op het programma te nemen, heeft de Zomercursus wel geleerd, dat het bijzonder nuttig is op deze weg voort te gaan. Dat de cursus bovendien zichzelf financieel heeft kunnen bedruipen en geen andere offers aan de Bond heeft gevraagd dan veel werk kracht van zijn bestuursleden én bureau, werd dank baar ervaren. Een woord van hulde aan onze admi nistrateur, de heer M. van Everdingen en de dames B. Leewens en L. Kopper-Dobbe is zeker op zijn plaats voor hun onuitputtelijke behulpzaamheid en zorgzaamheid om alles op rolletjes te laten ver lopen. Onze dank gaat ook uit naar alle ontvangende ge meentebesturen, instellingen en zusterorganisaties, die zich voortreffelijk van hun ontvangende taak hebben gekweten om de deelnemers waardig te ont vangen en de beschikbare tijd zo doeltreffend in te helpen delen, dat een maximaal effect uit de ex- 1 Bezoek aan het kasteel Olde Biezen bij Hasselt (België), ingeleid door dr. Marten Bussels (foto Ton Koot)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 3