Inlichtingen over Blokzijl Het gemeentebestuur van Blokzijl verzocht ons het volgende bericht op te nemen. Tijdens de oorlogs jaren werden door de V.B.O. te Groningen in de gemeente Blokzijl opmetingen verricht van de per celen rond de bekende Havenkolk. De stichting „Oud Blokzijl" heeft de toen verzamelde gegevens dringend nodig in verband met restauraties van deze panden. Waar zijn de resultaten van het werk van de V.B.O. gebleven? Momenteel zijn ze spoor loos! Wie hieromtrent inlichtingen kan verschaf fen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de stichting „Oud Blokzijl", pfa Gemeentehuis Blokzijl. NIEUWE LEDEN (tussen haakjes de naam van de voorsteller) Als buitengewoon lid traden toe: G. Aleven Roermond; J. Ames, Dordrecht; N. Am- merlaan, Venlo; N. H. Andriessen, Haarlem; Jkvr. H. J. Asch van Wijck, Amsterdam; Ir. A. Atema, Oosterbeek; Mej. A. J. Baart de la Faille, 's-Gra- venhage (Mr. H. F. Aeijelts)H. J. van Baarzel, arts, 's-Gravenhage; J. F. Bakker, Wageningen; C. P. Bal, Overveen; J. Beek, Voorburg; C. Been, Rotterdam; Mr. G. Beets, Aerdenhout; L. van Beur den, Amsterdam; H. E. J. A. de Bie, Breda; Ir. C. Biemond, Amsterdam Dr. Clara Bille, Amsterdam; Mevr. A. J. Birkhoff-de Boer, Huizen; Mr. A. G. de Blécourt, Heemstede; J. Boekhout, Poortugaal Z.H.; Mej. E. E. M. Boerma, 's-Gravenhage; Tj. Boersma, Heemstede; Mevr. J. H. Boersma-Bolk, Gorssel; G. W. Bolkestein, Amsterdam; Drs. H. Bolle, Amsterdam; W. Bollebakker, Haarlem; J. H. M. Bollen, arts, Aalst (M. v. Everclingen); Godfried Bomans, Bloemendaal; A. J. Boom, Huis ter Heide; Drs. B. Boomsma, Amsterdam; H. A. Boomsma, Bozum (Ir. K. A. Rienks)Mr. F. Boot, Wassenaar; H. M. Boot, Aerdenhout; J. J. G. Boot, Hilversum; Mevr. A. S. Boot-Ballego, Voorburg; A. F. H. Bos, Groningen; J. Braat, Amsterdam; A. M. Brandenburg, Haarlem; J. H. Brederode, Meppel; P. Breebaart, Nijmegen; Dr. J. M. G. M. Brinkhoff, Nijmegen; Chr. P. Broerse, Amstelveen; R. C. J. Brostowski, Ing., Haarlem; Mr. R. M. Brouwer, Haarlem; S. Bouwer, Amersfoort (A. Th. M. Splinter)C. Breet, Zaandam; J. F. de Bruïne, Zeist; T. de Bruïne, Santpoort; Dr. L. H. Bruins, Leens; A. H. de Bruyn, Bilthoven (Dr. F. J. Kui per) F. L. de Bruijn, 's-Gravenhage; Fa. Burgers- dijk Niermans, Leiden; Mr. J. P. C. Bury, Knegsel (C. J. Oudmayer)F. C. Butót, St. Gilgen; 19: Tijdens de zomercursus Heemschut en Monumentenzorg hield de heer H. Janse, architect bij de Rijksdienst voor de Monu. mentenzorg voordrachten over de dokumentatie en het bouw kundig historische onderzoek en over kapconstructies. De le vendige belangstelling en discussie, die hierop volgde waren aanwijzingen voor de betekenis van de onderwerpen. De heer Janse stelde zijn jarenlange ervaringen en onderzoekingen te boek in „Bouwers en bouwen in het verleden", dat bij de Europese bibliotheek te Zaltbomrnel is verschenen. Aan de hand van Nederlandse rekeningen en bestek-teksten heeft de auteur een overzicht gegeven van de gang van zaken op de bouwwerken in het Nederlandse taalgebied, verlucht met verduidelijkende tekeningen en veel foto's ontleend aan historische afbeeldingen. Het is daardoor een machtig hulp middel geworden voor een ieder die zich interesseert voor en bezighoudt met monumenten, maar het is ook een rijke ver zameling gegevens voor een ieder, die belang stelt in het bouwen en wonen. En wie doet dat niet. Het Kastelenboek van de provincie Utrecht is in 4de druk herzien en uitgebreid door ir. J. D. M. Bardet bij Kemink en Zn. te Utrecht verschenen. Voor de geschiedkundige beschrij. ving, de ligging en vooral de opsomming der eigenaren en bewoners van de kastelen in Utrecht, is het een boek dat de lezer niet in de steek zal laten. De bouwkundige ontwikkeling en de inhoud der kastelen is summier behandeld. De bewerker heeft in deze druk het merendeel der buiten plaatsen, die niet de grondslag van een versterkt huis hadden, weggelaten. Daarentegen heeft hij de verschillende verdwenen kastelen wel vermeld. Het aantal illustraties van de oude toestand der kastelen is van 46 uitgebreid tot 105. Dat dit 364 blz. tellende kastelenboek, zo rijk aan gegevens, toch slechts voor 7,50 kan worden aangeboden, is te danken aan een ruime subsidie van het Provinciaal Anjerfonds. Op 1 juni 1816 werden de gemeenten Zevenaar, Duiven en Wehl met enkele andere gebieden krachtens een besluit van het congres te Wenen door Pruisen aan Nederland afgestaan. De herinnering hieraan deed het streekarchivariaat De Lijmers en Doesburg besluiten een boekje uit te geven: Na honderd- vijftig jaar, Schetsen uit de Lijmers, dat een overzicht geeft van de lotgevallen van deze streek. Het behandelt de kerken en kapellen, de havezathen, de gemeentewapens, snippers uit het volksleven en beelden uit de tijd, dit laatste, een bloem lezing van uitingen van autoriteiten en particulieren over toestanden en gebeurtenissen aldaar in de 18de en 19de eeuw. De samenstellers zijn de heren W. Zondervan, mr. P. J. W. Beitjes, E. J. van Ebbenhorst Tengbergen en R. Wartena. De Walburgpers te Zutphen geeft het uit. Het zal velen welkom zijn van dit gebied in zo aantrekkelijke vorm zoveel welverzorgde gegevens bijeen te vinden. T. K. Het Jaarboek Twente 1967, uitgegeven door de Stichting Jaar. boek voor Twente, Kamerlingh Onneslaan 21 te Enschede, bevat een aantal gedegen artikelen over landgoederen en na tuurgebieden, en verder allerlei historische en folkloristische varia. Belangwekkend is voorts de beschouwing over het streek plan, dat beoogt de uitdijende stedelijke bebouwing te vatten in een samenhangende „bandstad" en daarnaast het landelijke en landschappelijk zo belangrijke gebied zoveel mogelijk gaaf te houden. Terwille van de objectiviteit is daarover ook een uiteenzetting opgenomen door, zoals de inleiding stelt, „een vertegenwoordiger van de grote verliezer, ons agrarische be volkingsdeel". Ons ontbreekt in deze korte aankondiging van het Jaarboek de ruimte om tegen de beschouwing van H. J. Roerink over „Boer zijn in het stads- en dorpsgebied van het nieuwe Twen te" te polemiseren. Maar de lezing van dit overigens goed ge schreven opstel verklaart wel de mentaliteit waaruit enkele jaren geleden het tot de Tweede Kamer doorgedrongen kap- schandaal in Twente voortkwam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 21