Ook zou uit een oogpunt van cultuur de ramp niet te overzien zijn. Wanneer deze grote gebouwen, natuurlijke middel punten van de stads- en dorpsbebouwing, hun be stemming verliezen zou, bij wijze van spreken de stad te vergelijken zijn met een noot, waar, als men hem kraakt, binnenin niets blijkt te zitten. Waar lijk, als onze kerken geworden zullen zijn tot bouw kundige tempels zonder godsdienst, betekent dit dat onze voorvaderlijke beschaving is bijgezet in de grafkelder en in het museum, naast de Egyptische en de Griekse. Het is te hopen dat het die kant niet opgaat en dat ze het nog langs eens kunnen worden in hun beleid, de kerkbeheerder en de monumentenzorger. Eén ding is voor alles duidelijk: wanneer we het in de toekomst zullen redden zal er veel geld op tafel moeten komen. Niet alleen dat de lasten bijzonder hoog worden en het practisch rendement oneven redig aan de financiële inspanning we zagen het al maar bovendien loopt het aantal vaste kerk gangers tegenwoordig terug. Voor ingewijden is het geen geheim dat in vele gevallen bij een historisch kerkgebouw een bepaalde tegemoetkoming niet alleen bij de restauraties, maar ook voor onderhoud billijk zou zijn en vaak al direct noodzakelijk is te achten. Wie onze oude dorpskerken veilig wil stellen zal over de brug moe ten komen met geld. Even belangrijk is echter een goede voorlichting omtrent de kerk als monument en dan liefst een zodanige voorlichting dat gemikt wordt op een brede laag. Er is trouwens verband tussen de belangstelling en het financiële aspect. De kerk in Thorn heeft in het afgelopen seizoen 40.000 betalende bezoekers gehad, „dagrecreanten". Hier hebt U de moderne pendant van de Middel eeuwse bedevaart, helaas geseculariseerd. Dat hier mede een oplossing kan liggen van een financieel probleem zal duidelijk zijn. Dr. C. A. VAN SWIGCHEM HEEMSCHUT'S COLLECTEBUS De Grote Kerk te Lochem Onder de titel „restauratie en traditie" is hier boven enig inzicht gegeven in de moeilijke opgave om de oude dorpskerken in goede staat te brengen, te houden en te gebruiken. Een kenmerkend voor beeld biedt de Grote Kerk te Lochem weliswaar van oudsher een stad, maar dat maakt weinig ver schil voor de Stichting Restauratie Grote Kerk te Lochem, die zich tot doel heeft gesteld het nodige geld bijeen te brengen voor dit gebouw. De toren, zoals gebruikelijk eigendom van de gemeente, is na zware oorlogsschade weer fraai hersteld. De kerk zelf verkeert in trieste staat. Het is een laat gotische hallekerk, onstaan uit de verbouwing van een vroegere, uit omstreeks 1400, die zelf nog delen bevat van een romaanse kerk. De muren zijn bouw vallig, de ramen gedeeltelijk dichtgemetseld, de goten lekken, de dakbedekking moet nodig worden hersteld, het orgel dient door een goed bespeelbaar instrument te worden vervangen. Natuurlijk kan de stichting aanspraak maken op subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente, en de percen tageregeling is voor kerkgebouwen gunstiger dan voor woonhuizen. Toch is het bedrag dat uit eigen middelen bijeen gebracht moet worden niet minder dan 325.000. Hiervan is ongeveer een derde thans toegezegd of gestort. De lezers van Heemschut die iets willen bijdragen, kunnen dat doen door storting op post giro 1241900 van de Stichting Restauratie Grote Kerk te Lochem. 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 12