Nieuwe Gracht 2 (Hofje van Noblet) Een herstelcampagne die vele jaren in beslag nam, werd afgesloten. ELierbij werden niet alleen de ge vels en de schoorstenen met hun karakteristieke „mutsen" hersteld, maar ook het woongerief verbe terd. (architect: Y. Kok) Spaarnwouderslraat 72 Mede als gevolg van een gebrekkig geconstrueerde I9de-eeuwse onderpui was deze vroeg 18de-eeuwse klokgevel in verval geraakt. Hij werd op nieuwe onderpui herbouwd, (afd. Monumentenzorg) Zijlstraat 37 Aan een eenvoudige 18de-eeuwse klokgevel met aar dige 19de-eeuwse onderpui, waaraan consoles van keramiek, zijn herstellingen verricht. 1966 Damstraat 21 Op de koepel van de laat 18de-eeuwse museumzaal van Teylers Museum, een werk van Leendert Vier- vant, bevindt zich een tot het oorspronkelijke ont werp behorende sterrewacht in de vorm van een tuinkoepel-achtig houten gebouwtje. Dit gebouw tje is gerestaureerd, waarbij ook aan de koepel eni ge herstellingen zijn verricht, (architect: Willem J. Peereboom) Kleine Houtweg 137 (Hofje van Heythuizen) Aan dit complex zijn een aantal herstellingen ver richt. (architect: ir. P. EI. Cuperus) Klein Heiligland 62 Een 17cle-eeuws woonhuis met latere klokgevel is hersteld en bewoonbaar gemaakt, waarbij de ven sterindeling herzien werd. (architecten: Kuitens, Sytsma en Oosterbaan Martinius). Koudenhorn 32 Van een zeer groot woonhuis in Lodewijk-XIV trant was in de loop der jaren alleen nog het uiterlijk aspect bewaard. Een felle brand bracht ook daar ernstige schade teweeg, maar werd niettemin de oor zaak van een restauratie, die de gevels in hun oor spronkelijke schoonheid herstelde, (architect: J. H. Smidt) Nieuwe Gracht 78 De stoep van dit patriciërshuis is hersteld en ge consolideerd. (architect: J. H. Smidt) Spaarne 28 Een bescheiden klokgevel naast de Waag siert een pand met een ingewikkelde bouwgeschiedenis. De gevel werd, in het kader van een herstel van de woonfunctie van het pand hersteld, (architect: ir. L. D. Looysen) Witte Herenstraat 24 Aan het Frans-Loenenhofje zijn verschillende her stellingen verricht, waarbij ook het zeer rijke in gangspoortje werd herzien en geconsolideerd. Bij wijze van experiment werd gepoogd, tot een recon structie te komen van de kleurrijke verschijning die een dergelijk stukje Renaissance-architectuur oor spronkelijk moet hebben bezeten, (afd. Monumen tenzorg) Molen „De Eenhoorn"* Deze paltrok-molen, die in het Spaarne-landschap een zeer belangrijke plaats inneemt, is geheel her steld. (leiding: „de Hollandsche Molen" - A. J. de Koning) Gedurende 1966 verkeerden voorts de navolgende gebouwen in restauratie: Kerkstraat 16, Kleine Houtstraat 124, Lepelstraat 2* (toren van de Grote Kerk), Omvalspoort 1, 3 en 5, Spaarnwouderstraat 57 en IJdijk 35 (Spaarn- dam) Aan het slot van deze beschouwing past een woord van dank. Wat bereikt is, kwam tot stand dank zij een uitgebreide schaar van medestanders en helpers: Raad, College van Burgemeester en Wethouders, ambtenaren, huiseigenaren, architecten, aannemers met hun personeel, en zeker niet in het minst de afdeling O.K.N. van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Niettemin menen wij, dat een bijzonder dankwoord op zijn plaats is aan al onze medewerkers van de afdeling Monumen tenzorg, wier enthousiasme mede de grondslag vormt van de in deze tien jaar bereikte resultaten. CORNEILLE F. JANSSEN Hoofd van de afdeling Monumentenzorg van het Bedrijf van Openbare Werken. De top van Kleine Houtstraat 31. 114

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 20