1964 Barteljorisstraat 12 Dit omtrent het midden van de 17de eeuw gebouw de pand was eens versierd met een profusie van beeldhouwwerk. Doordat in het begin van de 19de eeuw de top door een overigens zorgvuldig uitge voerde klokgevel was vervangen, en de onderpui aan het eind van die eeuw voor een winkelpui plaats maakte, was van de oude gevel niet meer dan een fragment: één verdieping met fraai omlijst mid denvenster overgebleven. Bij een verbouwing bleek het mogelijk, zonder schade voor de winkelbestem ming, de penanten van de gevel weer naar onde ren door te trekken, en voorts de bewaard gebleven gevelsteen, festoenen en andere ornamenten te her plaatsen. Hiermee werd het fragment weer een huis. (architect: J. J. van der Linden) Begijnhof (Waalse Kerk) Een werk van jaren kreeg zijn beslag bij de vol tooiing van de restauratie der Waalse Kerk, die ge vestigd is in het koor van de oude Begijnhofskerk. Naast een grondig constructief herstel werden de bouwvallige, uiterst grove raamtraceringen uit de 19de eeuw vervangen door reconstructies van de oorspronkelijke; de „sier"-beglazing door eenvoudi ger glas vervangen. Meubilair en orgel grondig her steld, een muurschildering gerestaureerd, en twee andere muurschilderingen onder de witkalk uitge haald en geconserveerd, (restaurator: Ernile Puett- mann; architect Y. Kok) Gedempte Oude Gracht 62 Deze gevel met de voor Haarlem karakteristieke vorm van gebogen kroonlijst trekt de aandacht door zijn rijke uitvoering. De ramen van de tweede ver dieping en het oude zoldervenster waren nog oor spronkelijk, compleet met oud glas, maar wel ver sleten. De gevel is hersteld, de ramen vernieuwd (met behoud van het glas)de ramen van de eerste verdieping gereconstrueerd, (afdeling Monumenten zorg) Grote Houtstraat 64 en Verwulft (geen nummer) Deze twee panden zijn in de loop van de 18de eeuw verenigd en sindsdien niet meer gescheiden. De kroonlijst van het pand aan het Verwulft herinnert aan een slagerij, die hier onder de naam „het Oost en West Indies Worstvat" gedreven werd. Een uit puilend worstvat in de kroonlijst, en varkens, als mede twee hoorns van overvloed, die een stroom van vleeswaren uitstorten, vormden evenzovele bronnen van ergernis voor de boekhandelaar en uit gever Fran^ois Bohn, die de panden aan het eind van de 18de eeuw bezat. Hij vroeg het stadsbestuur verlof, de lijst te slopen. Dit werd geweigerd, om dat op behoud van deze lijst door de overheid veel prijs werd gesteld. In deze eeuw werd het complex met algeheel ver dwijnen bedreigd; ook deze dreiging werd afgewend, en de gevels door restauratie opnieuw voor de toe komst behouden, (architect: C. Brakel) Grote Houtstraat 119 Een eenvoudige trapgevel, aansluitende op de reeds gerestaureerde percelen 115 en 117 werd hersteld, waarbij enkele correcties, o.a. aan de vensters, wer den aangebracht, (architect: Prof. ir. H. T. Zwiers) Spaarmuouderslraat 57 Het zeer onderkomen pand werd ingrijpend her steld, waarbij de gevel werd vernieuwd. Een Roco- co-deuromlijsting bleef gespaard, het etalage-pro bleem met uitgebouwde kastjes opgelost, (afdeling Monumentenzorg) Spekstraat 3 De gevel van dit pand stamt nog uit de 17de eeuw; in de 18de eeuw werd de beëindiging in een klok gewijzigd. Het was uit een smalle beurs opgetrok ken: de „natuursteen" blokjes waren op hun kant geplaatste gele bakstenen! Wegens bouwvalligheid werd de voorgevel vernieuwd op een nieuwe, bij passende onderpui. (architect: J. van Brugge) 1965 Bakenessergracht 67* Een klokgevel uit het laatst van de 17de eeuw, waarbij alle gegevens van de oorspronkelijke inde ling van deur- en vensters tijdens het werk aan het licht kwamen, kon aldus volledig worden hersteld, (afd. Monumentenzorg) Gasthuisstraat 32* (Grote- of St. Adriaansdoelen) De zaal, waarin het besluit viel, de stad tegen Don Frederik te verdedigen is, zo goed als een gebruik als gymnastieklokaal toelaat, hersteld. De schouw kon daarbij zijn oorspronkelijke vroeg-Renaissance- vorm herkrijgen, (afd. Monumentenzorg) Grote Houtstraat 134 Een klokgevel met fronton in Lodewijk-XVI trant is hersteld; de vensters van de oorspronkelijke inde ling voorzien, (architect J. van Brugge) Kenaupark 15-17 Nadat reeds eerder aan een pand in deze rij her stellingen zijn verricht, zijn de gevels van deze panden onderhanden genomen, waarbij het pleis terwerk werd geconsolideerd, (afd. Monumenten zorg) Kleine Houtstraat 31 De top van deze gevel, met „Haarlemse" gebogen kroonlijst werd vernieuwd, de kroonlijst hersteld, de vensters van een roedeverdeling voorzien, (afd. Monumentenzorg) Lepelstraat 2 (Grote Kerk) Van een omvangrijk werk, het herstel van daken en goten van de Grote Kerk, kwam de eerste tranche gereed. Voortzetting van het werk, dat dringend noodzakelijk is, stagneert door geldgebrek bij de Kerkvoogdij en Overheid, (architect: H. W. van Kempen) t) Na restauratie verkocht. 112

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 18