1963 B arrevoet es traal Het Hofje van Loo of Gasthuishofje is met zijn ge pleisterde gevels één van de schilderachtigste van Haarlems hofjes. De pleisterlagen waren aan ver nieuwing toe, het metselwerk was op vele plaatsen vergaan. Dit alles werd, in de bestaande vormen, zorgvuldig hersteld en vernieuwd, (leiding: bouw kundige van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis) Grote Houtstraat 151 Deze gevel beschikt over een verhoogde kroonlijst uit de eerste helft van de 18de eeuw van een, voor Haarlem karakteristieke vorm. De bovenste helft, met kroonlijst, werd bouwvallig en is vernieuwd, de vensters kregen een roedeverdeling (architect: J. van Brugge.) Jansstraat 38* (St. Janskerk) Enkele aanbouwen aan deze kerk, thans bij het Ge meente-Archief in gebruik, zijn hersteld en tot kan toorruimte ingericht, (afdeling Monumentenzorg) Klein Heiligland 64 (Vrouwe- en Anthoniegasthuis) Dit hofje, waarvan de bouwgeschiedenis vrij gecom pliceerd is, bezit een hoofdgebouw uit 1648, dat als woonhuis werd gesticht. Tijdens een herstelcam pagne, waarin het gehele complex technisch weer in goede staat werd gebracht, werd in het hoofdge bouw een decoratieve beschildering van deuren en zolderingen ontdekt, die geleidelijk aan wordt her steld. De Regentenkamer is wat opgeknapt, waarbij voor al de verminkte schouw werd hersteld, (afdeling Mo numentenzorg) Nieuiue Gracht 74—76 De voorgevel van dit zeven ramen brede, imposante huis is geconsolideerd, waarbij de roestende blinde ankers werden vervangen, (leiding: aannemingsbe drijf W. Gardien) Spaarne 31 Dit tot pakhuis gedegradeerde pand werd hersteld, waarbij de eerste en de kapverdieping tot een wo ning werden ingericht, (architect: Brakel Buma) Spaarne 58 Een voornaam, 17de-eeuws pand, in het laatst van de 18de eeuw inwendig gewijzigd en van een nieu we voorgevel voorzien, was jarenlang misbruikt als expeditie-afdeling van een groot bedrijf. De nieuwe eigenaar betoonde meer piëteit: de ge vel, en in het inwendig de nog zeer fraaie gang wer den hersteld, waarbij de ramen in hun oorspronke lijke vorm gereconstrueerd konden worden, (afde ling Monumentenzorg) Molen in Zuid-Schalkwijk Aan de Molen van de Verenigde Grote en Kleine Polders in Zuid-Schalkwijk zijn herstellingen ver richt. (leiding: de „Hollandsche Molen" - A. J. de Koning) Boven: Oude Groenmarkt 14—16, onder: Grote Markt 21. ANT1QU1TES 111

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 17