Hoven: Lange Begijnestraat 16, achter het zolderluik bevindt zich. een diiivenzolder, onder: de zaal van Jansstraat 85. Aangezien dit gewelf deel uitmaakt van de toren constructie, en daarom gemeente-eigendom is, en ook het orgel eigendom van de stad is, stonden bei de restauraties (bij het orgel uiteraard alleen van de kas) onder leiding van de afdeling Monumen tenzorg. 1962 Barteljorisstraal 27 Een 18de-eeuwse klokgevel, later bepleisterd, was zo danig onderkomen, dat het metselwerk moest wor- den vernieuwd. De vensters herkregen hun oor spronkelijke indeling; de kap werd in goede staat gebracht (leiding: aannemingsbedrijf P. G. M. Ot- tolini) Groot Heiligland 20 Dit huisje, voorzien van een zeer eenvoudige trap gevel, was van veel belang, omdat het een te Haar lem zeldzaam voorbeeld vormt van een 17de-eeuws huis met houten skelet. Kap, achtergevels en top van de voorgevel moesten vernieuwd worden; het in wendig werd gesaneerd, zodat, met behoud van tal van oude details, een gezond woonhuis met winkel ruimte tot stand kwam. (architect: H. W. van Kem pen) Kerkstraat 14 Een pandje uit dezelfde periode als het hiervoor genoemde nummer 20. Ook dit huisje werd gecon solideerd en beter bewoonbaar gemaakt, (afdeling Monumentenzorg) Koningstraat 47 Een klokgevel uit het laatst van de zeventiende eeuw, waarvan de gemetselde onderpui in later tijd van een grove betimmering was voorzien werd her steld, waarbij de betimmering verdween en de ven sters een roedeverdeling kregen. De bouwmuren en de kap werden eveneens hersteld, (architect A. V. Hartogh) Hieuwe Gracht 3* Van dit voorname 18de-eeuwse woonhuis, thans als kantoor van de Keuringdienst van Waren in ge bruik, is de hoge stoep vernieuwd. Aan de gevel werden de lantaarns, aan vernieuwde ijzeren armen weer opgehangen, (afdeling Monumentenzorg) Spaarne 37 Consolidering en herstel van de kap van het woon- huis van Jan de Lapper (afdeling Monumenten zorg) Witte Herenstraat 32* Dit inpandige perceel is het enige restant van het Coomans' hofje, en wel de Gildekamer van het Coo- mans' gilde, met bovengelegen knechtswoning. Het interieur bevat zeer veel aantrekkelijke détails. Een ingrijpend herstel was noodzakelijk, waarbij ook het interieur alle aandacht kreeg, (afdeling Monumen tenzorg) 110

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 16