stel van deze huizen stuitte af op een diepgaand verschil van mening tussen de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en de Schoonheidscommissie over de juiste vorm van een nieuw te maken onder pui. Met behoedzaam laveren gelukte het, ëen nieu we oplossing te vinden, die voor alle partijen (óók de eigenaar) aanvaardbaar bleek, (architecten: Wil lem J. Peereboom en M. Vlijmincx) Spaarne 11 Dit vier ramen brede huis kwam tot stand in het eerste kwart van de 18de eeuw. De bouwheer, Jan de Beer, vereeuwigde zijn naam door een bromme rige beer boven in de deuromlijsting. Het pand was in gebruik als confectie-fabriek, en op een voorkamer met fraai Lodewijk-XV stucwerk na, leeggesloopt. De restauratie beperkte zich, bui ten consolidatie van de constructie, tot de voorge vel (met stoep en stoephek) en deze voorkamer, (afdeling Monumentenzorg) 1960 Ged. Oude Gracht 41 en 43* Het eerstgenoemde pand bezit een trapgevel uit het midden van de 17de eeuw, op een in het begin van de 19de eeuw vernieuwde onderpui. Het inwen dig, dat zeer was uitgewoond, bevatte behalve een aantal aardige details nog zijn oorspronkelijke zolde ringen: eiken moer- en kinderbinten beneden, gre nen balklagen boven. Nummer 43 was in 1837 ont staan als een bij het vorige woonhuis behorende likeurstokerij, door verbouwing van een ouder per ceel. Deze panden, die nogal zorgeloos geconstrueerd waren, werden ingrijpend hersteld, en tot kantoor, o.a. van Monumentenzorg, ingericht (afd. Monu mentenzorg) Hooimarkt - hoek Nieuwe Gracht De stoep van het hoofdgebouw van het hofje van Noblet was verzakt, gescheurd en versleten. Een nieuwe stoep in de oude vormen werd geplaatst (architect: Y. Kok) Jansstraat 36 Omstreeks 1565 werd, aan de Noordzijde van de St. Janskerk een nieuw gebouw voor de Haarlemse Commanderij van de Johannieterorde opgericht. In de 18de eeuw werd dit gebouw op drie-vijfde van zijn lengte ingekort, de drie resterende topgevels vervangen door dakkapellen, en het geheel tot woonhuis ingericht. Aan deze verbouwing danken wij een rijk (Rococo) trappenhuis, een eenvoudiger trap, een prachtige hal en twee fraaie kamers, waarvan één met geschil derd behangsel (getekend J. Augustini, 1758). De dreiging, dat dit gebouw ten behoeve van de Ned. Herv. Diaconie zou worden leeggesloopt en de voor- 105 De sluitsteen van dit gewelf; vergulde houten kulot met het Het kruisgewelf van de Groteof St. Bavokerk. wapen van Philips de Schone r mfr- w-tlbf - anm- ongnvin-*t«n ••vattenyttuffii IliiramS-yOt-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 11