Gedempte Oude Gracht 42 Grote trapgevel uit het midden van de 17de eeuw. De bouwvallige top werd hersteld, waarbij een sier lijke zandstenen pinakel aan de hand van gevonden sporen werd verguld. De vensters van de eerste ver dieping werden van een passende indeling voor zien; de 18de-eeuwse gesloten onderpui door een winkelpui in passende vormen vervangen (architect: Henri L. Klein Schiphorst). Klein Heiligland 53 De bij een verbouwing in de 18de eeuw tot stand gekomen klokgevel rustte op een 19de-eeuwse on derpui die voornamelijk uit holle betimmeringen bestond. Een nieuwe onderpui, in 18de-eeuwse vor men, verschafte de gevel een steviger ondersteu ning. (afdeling Monumentenzorg) Riviervismarkt 19 De bouwvallige top van deze op een markant punt, bij het koor van de Grote Kerk gelegen klokgevel werd vernieuwd, het vergane fronton vervangen, de vensters van een passende indeling voorzien, (afde ling Monumentenzorg) Zijlstraat 96A. Rijke 17de-eeuwse trapgevel, waarvan de top werd vernieuwd, en de bekroning met twee door een boogje gekoppelde pinakels naar gevonden sporen gereconstrueerd werd. Correctie van de indeling der ■■■■BliiiB in linBilllliia HES niiinlS .lil vensters (architect: B. J. L. M. van Beckum) 1959 Anegang 11 17de-eeuwse pand, rustte op een zeer banale onder pui. Bij een restauratie van de gevel, waarbij de vensters de oorspronkelijke ruitverdeling herkregen, werd de onderpui door een beter passende pui ver vangen. Voordat deze laatste (die op de traditionele manier, dus van hout, gemaakt is) kon worden ge plaatst, was uitvoerig overleg met Bouwtoezicht no dig. Met steun vande Brandweer (die liever een eiken dan een stalen puibalk zag) kon de pui er tenslotte komen (afd. Monumentenzorg) Morinnesteeg 2 Een zeer eenvoudige, en ook zeer kleine woning van 17de-eeuwse oorsprong, werd in de bestaande vor men, resultaat van een verbouwing in de 18cle eeuw, hersteld en beter bewoonbaar gemaakt (afd. Monu mentenzorg) Oude Groenmarkt 14 en 16 Het eerste pand is een grote halsgevel in de voor Haarlem karakteristieke, ietwat schrale vormgeving van de tweede helft der 17de eeuw. Het andere was een zeer bouwvallige trapgevel, ver moedelijk uit de eerste helft van de 16de eeuw. Van beide panden waren de onderpuien verknoeid. Eler- 104 Klein Heiligland 53 Gedempte Oude Gracht 4143

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 10