Welstandstoezicht in de Amsterdamse binnenstad Het bouwen in de binnenstad van Amsterdam is een van de onderwerpen die in ons blad voortdurend terugkomen. Dat is menen wij nuttig en nodig als bijdrage in een discussie die nog niet tot een algemeen aanvaarde beleidslijn heeft geleid. Uiteindelijk gaat het echter niet om de opinie van de Bond Heemschut, maar om de besluitvorming in de Amsterdamse gemeenteraad, waar de verorde ningen worden vastgesteld die de wijze waarop gebouwd mag worden en het toe zicht daarop regelen. Naar aanleiding van een aantal recente gebouwen hebben drie leden van de gemeenteraad hun verontrusting uitgesproken over de wijze waarop de bestaande voorschriften worden toegepast, en voorgesteld om zodanige wijzigingen in de voorschriften, hun toepassing en de controle op de naleving tot stand te brengen dat de onvervangbare stedebouwkundige en architecto nische van het centrum worden behouden en hersteld. Dit voorstel is toegelicht in een uitvoerige nota die wij op de volgende bladzijden in haar geheel over nemen, vergezeld van een serie van 24 foto's door j. B. Rieder, waarvan een op de omslag van dit nummer. De fotoserie werd bij het voorstel aan de gemeenteraad ter inzage gelegd, doch slechts ten dele als bijlage in het Gemeenteblad afgedrukt. 53 Het v.m. Bushuis of MilitiegebouwSingel 423toegeschreven aan Hendrick de Keyser, dateert uit 1606 en werd in 1919— 1921 gerestaureerd. Dit belangrijke, fijngedetailleerde monu. ment stelt hoge eisen aan zij-belendingen. De in 1S20 ge- bouwde St. Catharina Kerk, in 1939 afgebroken, vormde met het Militiegebouw en de oude Universiteitsbibliotheek (de Garnalendoeleneen goed geheel. Het nieuwe gebouw van de Universiteitsbibliotheekgebouwd door de Dienst der Publieke Werken en goedgekeurd door de Commissie Oude Stad, door breekt op agressieve ruijze het stadsbeeld door zijn kleur (lichte natuursteenplaten en aluminium op de bovenste ver. dieping), door zijn grove detaillering (balustrade en ramen), door zijn silhouet (terugspringende bovenverdieping en mas sale schoorsteen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 9