Plaatselijke verenigingen Er zijn zeer aktieve plaatselijke verenigingen, die de schoonheid van stad, dorp en landschap beogen en daarvoor grote belangstelling bij hun medebur gers weten op te wekken. Er zijn helaas ook slap pere plaatselijke verenigingen, zij, die in aktiviteit hebben ingeboet en ingeslapen zijn of zij, die nooit aan grote aktiviteit zijn toegekomen, ondanks be toonde goede wil. In ons vorige nummer van „Heemschut" konden wij enige aktiviteiten signaleren van de jonge vereni ging in Broek in Waterland. Eén onzer leden, zelf lid van een reeds lang bestaande plaatselijke vereni ging, is slecht te spreken over de aktiviteit, die zijn plaatselijke vereniging ontplooit ten aanzien van het dorpsschoon. Er worden wel lezingen gehouden, maar er wordt weinig daadwerkelijke aandacht be steed aan de historische schoonheid die men rijk is. De huizen worden verwaarloosd, zelfs gesloopt voor onnodige doorbraken en verruimingen, die de ge hele schaal van het dorp uit elkaar rukken. Men blijft er lauw onder en wordt pas opmerkzaam op dit culturele verval, als men er op gewezen wordt. Hier schort iets. Hier is nu een „achtergebleven ge bied" in eigen omgeving: het leren zien van de schoonheid in eigen omgeving. Hier kan iedereen die wil en het zélf ziét, zonder Verenigde Naties en zonder internationale commissies, een klein achter gebleven gebied in eigen omgeving bewerken en er bovendien nog zelf de vruchten van plukken ook! Zou er misschien óók nog iets te bereiken zijn, als één of meer bestuursleden van een „aktieve" plaat selijke vereniging contact opnamen met die van een „slappe" plaatselijke vereniging? Aldus vraagt één onzer leden, die het malheur heeft in een wat slappe groepering te zitten en die de aftakeling van de plaatselijke schoonheid zich ziet aftekenen. Van harte juichen wij dit plan toe. Vooral doen! Misschien kunnen over en weer excursies volgen met voorlichting en gedachtenwisseling over en weer over de plaatselijke omstandigheden. Allicht kan dat inspirerend werken van de zijde van de aktieve vereniging op die van de slappere. De Bond Heemschut is in 1911 niet zonder reden door een aantal verenigingen als overkoepelend orgaan in het leven geroepen. De Bond zal, waar mogelijk, gaarne bemiddelend optreden om groepe ringen met elkaar in contact te brengen. Anderzijds wekt het Bondsbestuur de besturen van de plaatselijke verenigingen op, hun leden te wijzen op de gelegenheid om via het lidmaatschap van de Bond Heemschut regelmatig het orgaan Heemschut in huis te krijgen, dat belangstellenden op de hoogte houdt van het heemschutgebeuren in Nederland, wat op zijn beurt van invloed kan zijn op de plaat selijke omstandigheden. Heemschut-restauratiefonds Sinds de stichting Heemschut-restauratiefonds in het leven is geroepen met de bedoeling om in moeilijke gevallen, zoals voor-financiering en bij bepaalde te korten, bij te springen met voorschotten tegen lagere dan de thans zo hoge rentevoet, sindsdien zijn vele aanvragen bij ons binnen gekomen. In wezen zijn het meer aanvragen en veel redelijke aanvragen dan met de beperkte middelen verwezenlijkt kan worden. Thans reeds is bewezen, dat een Heemschut-restau ratiefonds zin heeft en in een behoefte voorziet. In het bijzonder ten aanzien van de met grote geest drift voor monumenten bezielde koper, wiens mid delen niet opgewassen zijn tegen de met sprongen omhoog gegane prijzen. Niet alleen hij komt daar door in. verlegenheid, ook het monument komt in moeilijkheden. Als in zo'n geval helpend kan wor den opgetreden, wordt goed werk gedaan in het algemeen belang. Het fonds dat met enkele tienduizenden guldens is begonnen, heeft voor enkele honderdduizenden guldens aanvragen. En wij zouden graag helpen. Wij roepen de bijstand van de leden van Heemschut in. Doordat het uitgezette geld na verloop van tijd terugkeert blijft het rouleren en zijn goede diensten in het belang van de schoonheid van het land ver richten. Wie helpt aan meer geld? Wie weet mid delen om het fonds te versterken? Wij doen een beroep op de spitsvondigheid van onze leden om het fonds te helpen uitbreiden en daarmee het arbeidsveld van de restauratie. De Kalverpolder blijft open Na urenlange debatten over de herziening van het streekplan, die zich vooral toespitsten op de zaak Kalverpolder, hebben de Provinciale Staten van Noordholland met één stem meerderheid een amen dement van de heer Clijnk aanvaard, dat beoogt de Kalverpolder voorlopig onbebouwd te laten, met de bestemming agrarisch gebied voor bijzondere doel einden. Voor de heer Clijnk die jarenlang hardnek kig gestreden heeft voor het open houden van het landschap achter de Zaanse Schans, en met de ver gadering eind mei, waarin dit besluit viel, zijn een en dertig jaar lange loopbaan als Statenlid besloot, zal het een grote voldoening zijn geweest. Deze voldoe ning wordt zeker gedeeld door de vele particulieren en organisaties waaronder Heemschut die zich ingespannen hebben om het waardevolle geheel dat zich in de Zaanse Schans ontwikkelt, ook voldoende ruimte te geven. 50

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 6