Op Heemwacht 1946-1966 TON KOOT Bij 20 jaarverslagen Van de 55 jaarverslagen, die drie achtereenvolgende secretarissen van de Bond Heemschut, gedurende het bestaan van onze Bond het licht deden zien, mocht Uw huidige secretaris er 20 verzorgen. Het is één van zijn taken, maar lange na niet de enige. Het is geen geheim en voor hen, die geen vreemden in dit Jerusalem zijn, niet onbekend, dat het geen sinecure is, het secretariaat te vervullen van een nationale instelling zoals de Bond Heemschut met zijn talrijke, dagelijks optredende problemen die voortdurend aandacht en meer dan dat vergen. Dit werk in zijn volle omvang als vrije-tijdsbezigheid te vervullen is dan ook niet meer mogelijk. Dit geldt niet enkel voor de secretaris, maar ook voor de penningmeester, de voorzitter, de leden van het dagelijks bestuur. Met uitzondering van het be leid, zoals dat door het dagelijks bestuur wordt uit- gepaald, zal steeds meer gestreefd moeten worden om tal van werkzaamheden te doen uitvoeren door beroepsmedewerkers, door hen die een volle dagtaak kunnen wijden aan de problemen en vooral aan constructieve bijdragen. Die weg heeft de Bond Heemschut reeds betreden en zal verder bewandeld moeten worden. Daarvoor is een basis van 10.000 leden een noodzakelijk minimum. De charme van een aktie zoals die van de bestuurs leden, die in hun vrije tijd er op uit gingen om zelf ter plaatse de gegevens te verzamelen, nodig voor te ondernemen akties, behoeft weliswaar niet ge heel verloren te gaan, maar zal toch ondergaan in de praktische gang van zaken bij het aantal en tempo der gevallen die behandeld dienen te worden. De kracht van de Bond moet blijven liggen bij de particulieren, de bundeling van de individuele be langstellenden in de schoonheid van stad en land, die met de Bond als spreekbuis hun bezwaren en hun wensen tot uitdrukking zien gebracht en op de juiste plaats en in de noodzakelijke vorm gepre senteerd. Om deze gang van zaken mogelijk te maken is het organisatorisch zo goed, te kunnen steunen op provinciale commissies, op hen, die hun streek kennen en op grond daarvan de nodige, ter zake kundige adviezen kunnen uitbrengen, waarop te ondernemen akties moeten steunen. Het Bondsbestuur hecht grote waarde aan de werk zaamheid dezer provinciale commissies en meent met nimmer voldoende nadruk te moeten aandrin gen op de aktiviteit en toewijding van deze provin ciale commissie-leden. Ook de overige Heemschut-leden hebben hierin een taak. Het is nuttig Heemschut-gezind te zijn en ken nis te nemen van het orgaan, hierover te spreken met derden en de discussie over het wel en wee van de schoonheid van het land in het huidige ontwik kelingsbestek aan de gang te brengen. Maar daar naast is het nuttig als de leden willen optreden als de „ogen en de oren" van de Bond, als bericht gevers in hun eigen omgeving om het Bondsbestuur door achtergrond-gegevens op de hoogte te houden van het stads- of streekbeeld. Hoe tijdiger geïnfor meerd wordt, hoe doeltreffender kan worden ge handeld. Het is misschien goed bij een terugblik op 1946— 1966 hierop nog eens de aandacht te vestigen en te wijzen op de positieve bijdragen, die elk lid kan leveren tot een succesvol Heemschutwerk in Neder land. A propos, het jaarverslag van 20 jaar geleden ver meldde: „De bevolking in ons reeds zo dicht bewoonde kleine land, met zijn vele cultuurschatten, neemt onvervaard toe en daarmee het verkeer, de be hoefte aan meer woonruimte en aan meer cul tuurgronden. Daarin schuilt bij de „havenis", wel ke ons land reeds door het oorlogsgeweld is toe gebracht, het gevaar voor nieuwe aanslagen op de schoonheid van ons land." Het zou vandaag ook geschreven kunnen zijn. In dat verslag werd al melding gemaakt van water vervuiling o.m. van de Eem bij Baarn en van het binnenwater van Gouda. Dempingen werden ge signaleerd, het uitbreidingsplan van Hattem ont moette onze bezwaren en er werd gewezen op het nodeloze slopen en moderniseren van historische interieurs. Het kan wel eens nuttig zijn bij het voort durend vooruitzien, even stil te staan en op het naaste verleden terug te blikken. 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 5