Gorinchem, Paardemaater en Beer De oude stad Gorinchem of Gorkum wordt, zo ver meldt het Kunstreisboek voor Nederland, groten deels nog omgeven door de wallen en bastions van het verdedigingsstelsel dat in het laatst der 16e eeuw werd ontworpen en sindsdien ondanks modernise ringen in hoofdtrekken onveranderd is gebleven. Een deel van dit stelsel, het Paardenwater en de Beer met de bijbehorende Monniken, zou verdwij nen bij de uitvoering van het plan dat de Rijks waterstaat voorbereidt om in de nabijheid een ka naal te graven met een sluis. Technisch zou een andere oplossing waarbij de vestingwerken worden ontzien, geenszins onmogelijk zijn. Het bestuur van Heemschut heeft in een brief aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ge vraagd aan dit plan de goedkeuring te onthouden en in dit verband gewezen op het Koninklijk Besluit van 30 juli 1932, waarbij raadsbesluiten van soort gelijke strekking, als zijnde in strijd met het alge meen belang, werden vernietigd. Ziuolle, bestemmingsplan stadskern binnen de grachten In een brief aan de Gemeenteraad heeft Heemschut zijn waardering uitgesproken voor het in dit plan naar voren komende streven om het historische stadsschoon zoveel mogelijk te sparen en te revali deren. Dit geldt met name de reeds enige tijd in uit voering zijnde werken om de middeleeuwse vesting muur met weergang vrij te leggen en de wijziging van de oeverlijn van de stadsbuitengracht waardoor de historische vorm van de bastions wordt hersteld. Dat voor deze werkzaamheden enige op zichzelf aan trekkelijke panden moeten verdwijnen is onvermij delijk. Op enkele punten van het plan heeft Heemschut echter bedenkingen: de bebouwing tussen het Grote Kerksplein en de Papendwarsstraat, die nog geheel haar bij de oude stadkern passend karakter heeft be houden, verdient ten volle gerestaureerd te worden en zou niet gesloopt moeten worden om het als parkeerterrein gebruikte kerkplein te vergroten. Ook inde Praubstraat en de Nieuwstraat staan enkele waardevolle panden die gerestaureerd dienen te wor den. Hoewel Heemschut erkent dat de Wilhelmina- singel in het plan niet in zijn huidige vorm kan worden gehandhaafd zou het bij een zorgvuldige profilering mogelijk zijn méér van de beplanting en de aangrenzende tuinen te sparen. Plannen Edam en Enkhuizen De bezwaren die er van Heemschutzijde bestaan tegen de sanerings-, resp. bestemmingsplannen van Enkhuizen en Edam zijn in vorige nummers van ons blad vermeld. Aangezien met deze bezwaren door de beide gemeenteraden geen rekening werd gehou den bij vaststelling der plannen, is het bestuur van de Bond Heemschut in hoger beroep gegaan bij Ge deputeerde Staten van Noordholland. Nederhorst den Bergboerderij ,,'t Hemeltje" Voorbij Overmeer aan de weg naar Vreeland ligt een fraaie oude boerderij, in de buurt bekend als ,,'t Hemeltje". Er is sprake van dat deze boerderij, die van betekenis in het landschap en in dit recreatie gebied zeker een passende bestemming kan krijgen, zou worden afgebroken om een gemakkelijker weg en waterverbinding tot stand te brengen voor de Amsterdamse Ballastmaatschappij die in de omge ving baggerwerk uitvoert. Het bestuur van Heem schut is van mening dat de historische, architecto nische en landschappelijke waarde van dit object zwaarder moet wegen dan een extra-winst van het betreffende baggerbedrijf en heeft Burgemeester en Wethouders verzocht aan de afbraak van de boer derij en de daarmee verband houdende werken geen medewerking te verlenen. Kasteel Grubbenvorst en hoeve Hoogbeeli te Schin op Geul Ten behoeve van twee belangrijke Limburgse ge bouwen heeft Heemschut zich tot de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ge wend. In het ene geval kwam het gevaar door de natuurkrachten. In de wintermaanden is door het hooggestegen Maaswater de smalle strook grond weggeslagen die de voet van het kasteel Grubben vorst van de rivier scheidde. Zelfs de fundering is blootgekomen. Wanneer niet op korte termijn voor zieningen worden getroffen gaat het kasteel verloren. In Schin op Geul (gemeente Valkenburg) gaat het over de monumentale hoeve Hoogbeek, die naar het oordeel van de gemeenteraad van de ontwerp- monumentenlijst zou moeten worden afgevoerd. Een vroeger plan om in dit gebouw een parochie huis te vestigen, is niet ten uitvoer gebracht, maar het is niet 'aan te nemen dat er geen geschikte be stemming als pension, vakantiehuis van een perso neelsvereniging of iets dergelijks te vinden zou zijn. Voorschoten, Huize „Ter Wadding" Het 18de eeuwse buitenhuis Ter Wadding, dichtbij de uitspanning De Vink waar van oudsher de weg naar Voorschoten uitkomt op de weg van Leiden naar Valkenburg langs de Rijn, vormt met zijn park en enkele bijgebouwen nog altijd een fraaie herin nering aan de landelijke rust van vóór de Randstad Holland. Dat er nu in snel tempo gewerkt wordt aan nieuwe wegen en verbreding van de oude, is een onvermijdelijke zaak. Er dient echter bij al deze veranderingen toch telkens te worden gezocht naar oplossingen die van het landschapsschoon en de waardevolle bebouwing zoveel mogelijk handhaaft en in de nieuwe situatie tot hun recht doet komen. Daarom heeft Heemschut aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland verzocht het houtbestand en het oude huis naast „Ter Wadding" bij de wegverbre- dingen te sparen. G. B. 74

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 30