gen op het toedelen van een recreatieve en verzor gende functie aan de buurtschap Nieuwesluiswaar mede de omstandigheid dat de buurtschap valt in het te industrialiseren gebied niet in strijd behoeft te zijn. In een uitvoerig adres aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland over het streekplan Haagse agglome ratie werd aangedrongen op een gewijzigd tracé van Rijksweg 11. Realisering van het plan-tracé zou een onherstelbare aantasting betekenen van het buiten Berbice te Voorschoten, en tevens de recreatie- belangen schaden. Herziening streekplan Zaanstreek. Onze strijd voor het behoud van een onbebouwde Kalverpolder werd onverminderd voortgezet. Opnieuw richtte ons be stuur zich tot Gedeputeerde Staten, om te wijzen op de gemiste kans, die uitvoering van dit plan zou be tekenen. Streekplan Walcheren. In het herziene streekplan was de mogelijkheid geopend, te komen tot de bouw van een hoog appartementen-hotel op een duintop bij Vrouwenpolder. De Kroon heeft de goedkeuring aan dit project onthouden, een bevredigend succes voor de door ons gevoerde actie. Het boerderijenprobleem vindt een weerspiegeling in onze pogingen, om tot behoud van enkele grote, maar daarnaast ook van kleinere, objecten te komen. De Tongerlose Hoef te Tilburg had onze voort durende aandacht, met succes werd te Oegstgeest aangedrongen op behoud van de hoeve Haaswijk, aandacht werd gevraagd voor de boerderij Wel gelegen bij Melissant. In Limburg was het de hoeve Hoogbeek te Schin op Geul. Wij verzochten aan de Minister van C.R.M. deze hoeve niet van de monumentenlijst af te voeren. Aan de gemeente Voorschoten schreef ons bestuur over het belang van het behoud van de boeren woning De Hoochkamer, terwijl wij de pogingen vervolgen om te komen tot behoud van het com plex boerderijen in Oud-Aalden. Het huis annex boerderij „Bijlmerlust" in de Bijl mermeer verdient behouden te worden. De ge meente Amsterdam werd in deze benaderd. Ook hier kwam weer duidelijk naar voren, hoe weinig men op de tekenkamers bereid is rekening te hou den met het bestaande landschap en met bestaande toestanden, die kunnen bijdragen tot zinvolle ver levendiging van stadsuitbreidingen. Het veelzijdige karakter van onze strijd spreekt duidelijk uit de talrijke gevallen van uiteenlopende aard waarvoor de Bond Heemschut zich inspant. Hiervan nog enkele voorbeelden: Aan Gedeputeerde Staten van Overijssel werd ver zocht niet meer bomen te doen rooien dan voor een goed onderhoud van waterkerende dijken nood zakelijk is, terwijl wij tevens een beroep op het College deden, geen medewerking te verlenen aan plannen tot het afgraven van essen. Dit uit het oogpunt van grote landschappelijke waarde van deze essen. Op grond van dezelfde overwegingen richtte ons bestuur zich tot Gedeputeerde Staten van Limburg, aangezien wij een verdere en fatale aantasting van de St. Pietersberg onaanvaardbaar en in strijd met het algemeen belang achten. B. en W. van de gemeente Beesel vroegen wij aan dacht voor de buurtschap Ronckenstein, een be langrijk en schilderachtig onderdeel van het Lim burgse landschap. De gemeenteraad van Dantumadeel adviseerden wij, de omgeving van de gerestaureerde Stins te Veenwouden niet aan te tasten door bebouwing. Schade aan een aantrekkelijk dorpsbeeld door de voorgenomen bouw van een dorpshuis te Schier monnikoog was aanleiding Gedeputeerde Staten van Friesland te benaderen. De voorgenomen bouw van een gemeenschapshuis te Enkhuizen in het plantsoen langs de Paktuinen betreuren wij, aangezien wij menen, dat de bouw op deze plaats het aanzien van het stadsbeeld zal verstoren. Het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland deelden wij ons standpunt mede. In het belang van het behoud van het dorpsbeeld van Molenaarsgraaf vroegen wij het gemeente bestuur aandacht voor het behouden van enkele bestaande woningen en brachten onze zienswijze in een gewijzigd plan naar voren. HET KLEINE MONUMENT De Raad van de gemeente Geervliet verzochten wij alle middelen te willen aanwenden om tot restau ratie en dus tot behoud van de Landswerf te komen. Onze poging te komen tot behoud van de aardige voormalige blekerswoning te Bloemendaal leverde geen succes op. Als niet meer passend in het uit breidingsplan van de gemeente Bloemendaal zal deze moeten verdwijnen. Dat men ook het uitbrei dingsplan zou hebben kunnen passen bij de ble kerswoning is in de tekenkamer niet uit de verf gekomen. De bedreiging van het gebouwencomplex Groot- Bentveld was voor ons reden bij de gemeente Zand- voort aan te dringen voor het oude buiten alsnog een passende bestemming te vinden. Verlies van dit historische gave complex zou bijzonder betreurens waardig zijn. In 1959 was, mede door de Bond Heemschut, op be houd aangedrongen van de Genneper watermolen bij Eindhoven. In juli 1965 werd na een volledige restauratie de watermolen weer in gebruik gesteld, waarmede deze schijnbaar verloren zaak alsnog tot een goed einde is gekomen. Terwijl wij in vroegere jaren een netto aanwinst van 100 leden niet onbevredigend achtten, moeten wij nu verklaren, dat een aanwinst van bijna 400 leden per jaar onvoldoende is. Wij moeten niet 72

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 28