Het gevaarlijke van dergelijke suggesties is, dat ze als aanvalsaktie een schok teweegbrengen, die de neiging oproept in Godsnaam maar tot compromis sen over te gaan, die echter evenmin aanvaardbaar zijn. Er bestaat een binnenstadsnota (op grond waarvan al eerder hoogbouw met bijbehorende ver nielingen zijn afgewezen)er is een standpunt over de vermaarde schoonheid van de binnenstad van Amsterdam, over haar vorm, haar karakter, haar sfeer. Wat nodig is, dat is een dienst, die zich hier naar gedraagt, die in deze sfeer inderdaad haar werkzaamheid dienstbaar maakt aan de stad. UITBREIDINGSPLANNEN Kollurn Fr. Tegen onderdelen van verschillende uitbreidingsplannen werden door ons bestuur be zwaren aangetekend. Zo werd onder meer de aanleg van een verkeersweg langs de N.H. kerk te Kollum ontraden en werd tegen het van Raadswege geno men besluit in beroep gegaan bij G.S. Ijlst Fr. Aandacht werd gevraagd van G.S. voor het behoud van een fraai perceel aan de Geeuw, dat dreigt de hier onaanvaardbare bestemming van in dustrieterrein te krijgen. Terschelling. Het uitbreidingplan van deze gemeen te, waarin bebouwing op te korte afstand van een natuurmonument is geprojecteerd, was aanleiding ons tot de Minister van C.R.M. te wenden. Nes Ameland. De bebouwing in het plan van deze gemeente betekent een aantasting van het fraaie uit zicht op het dorp en aan G.S. werd verzocht voor deze bebouwing een minder kwetsbare plaats te adviseren. 's-Graveland Boekesteyn. Ten aanzien van dit uitbreidingsplan heeft de Kroon, mede op onze aan drang, beslist de goedkeuring te onthouden voor zover betreft de bestemming kwekerij gelegd op de gronden gelegen buiten de aanwezige ommuring- ten Zuiden van het hoofdgebouw. Zevenaar. In Zevenaar wordt de verbitterde en lang durige strijd tussen het Gemeentehuis en het Huis Sevenaer voortgezet met het Gemeentehuis als agressieve belager. Er zou een Emile Zola nodig zijn om beschuldigend kenbaar te maken, wat zich hier jarenlang in dit schijnbaar zo vreedzame stukje Ne derland afspeelt. Men zou hier een krachtig en meer afdoend ingrijpen van de hogere overheid wensen. KOMPLANNEN Zaandijk, komregeling Centrum. Tegen een 4-tal punten van deze komregeling is thans bij de Kroon in beroep gegaan. Montfoort. Aan het College van B. en W. werd ge adviseerd een geprojecteerde weg niet over een dam maar door middel van een in het stadsbeeld passen de brug over de haven te voeren. BESTEMMINGSPLANNEN Edarn. Teneinde een zo fraai mogelijk entree te be houden werd aan de Raad der Gemeente geadvi seerd, de voorstadsbebouwing van de weg af te hou den, waardoor tevens het gevoelige silhouet met speeltoren niet zou worden aangetast. Zandvoort-Zuid. Hier sloot het bestuur zich aan bij het standpunt van de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en werd aan de Raad verzocht het, ontwerp voor de bouw van hoge flatgebouwen in de huidige vorm niet goed te keuren. 's-Gravenhage Verordening Binnenstad. De voor genomen bouw van een kantoorflat van 140 m. hoogte, op betrekkelijk geringe afstand van de Grote Kerk bij de Groenmarkt, was aanleiding voor de Bond, zich met ernstige bezwaren tot het College van Gedeputeerde Staten en de Minister van Volks huisvesting te wenden. Naast de aantasting van het stadsgezicht werd tevens gewezen op de onvermij delijke over-belasting van de verkeersstroom, die deze bouw met zich mee zal brengen. VERKEERSPLANNEN Zwolle. In een adres aan de Raad der gemeente Zwolle, is verzocht niet over te gaan tot versmalling van de stadsgracht en het profiel van de Wil-hel- minasingel niet te herzien aangezien door uitvoe ring van deze plannen ernstige afbreuk aan de schoonheid van het stadsbeeld zou worden gedaan. Ziuartsluis. Het besluit van B. en W. van Zwartsluis, het tracé van de provinciale weg door de kom van de gemeente te leiden, waardoor een belangrijk onderdeel van het historische stadsplan zal verdwij nen, was aanleiding voor ons bestuur zich te richten tot Gedeputeerde Staten, terwijl tevens de Minister van C.R.M. werd verzocht stappen te nemen tot behoud van „Het Singel" en Singelgracht. 's-Gravenhage Witte Brug. Ofschoon het bestuur met de grondslagen van het plan kon instemmen, werd in een brief aan de Raad der gemeente aan dacht gevraagd voor wijziging van enkele onderde len van het plan, in het belang van het zoveel moge lijk bewaren van het stadssclioon. STREEKPLANNEN In de uitspraak van de Kroon werd goedkeuring onthouden aan het streekplan „Voorne Putten Rozenburg' voor wat betreft het huis de Oliphant en het daartoe behorende terrein te Nieuwesluis. In verband met de hieruit voortvloeiende noodzake lijke herziening werd in een schrijven aan Gedepu teerde Staten aangedrongen, het te sparen gebied rond het huis ruimer te nemen, teneinde de histo rische en landschappelijke waarde van het object zo goed mogelijk te bewaren. Tevens werd aangedron- 71

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 27