financiële risico's kunnen veroorloven, maar óók dat het oude monument, dat in staat van verval is geraakt, niet wacht met instorten, totdat in een toe komstig begrotingsplan de subsidie uitgekeerd kan worden. Wij zijn ons volkomen bewust, dat allerwege op de regering beroepen worden gedaan om meer subsi dies, om grotere uitgaven. Wij zijn ons ook bewust, dat dit de neiging oproept bij die regering, om ons in de lange rij van dergelijke aanvragers terug te zetten om onze beurt af te laten wachten. Wij vragen hen, die deze opvatting huldigen, wèl te beseffen, dat het hier allerminst om een eigen be lang gaat, of om objecten die ongestraft op de wachtlijst kunnen worden gezet. De zorg voor onze monumenten is een nationale culturele zaak, bij wet vastgelegd, met een element van urgentie en van onvermijdelijkheid, die ver plichtingen schept. Als Bond Heemschut achten wij ons verplicht er op te wijzen, dat de taak van de Monumentenzorg op dit ogenblik niet naar behoefte wordt vervuld. Dit niet uit onwil of gebrek aan medewerking van de burgerij, maar door financieel onderwaarderen van de harde feiten. Monumenten vormen het gezicht en het karakter van steden en dorpen, revalidatie van stadskernen draagt bij tot verbetering van de volkshuisvesting, evenwichtiger bewoning van stadskernen èn kan bij dragen tot gezonder verkeersafwikkeling. Slopen is een eenmalige, afbrekende, een negatieve bezigheid. Er is ook behoefte aan een Monumenten-rampen fonds, een fonds dat, naast de gewone orde van sub sidieverlening bij normale aanvragen, kan ingrijpen in noodgevallen, als de eigenaren hun aandeel niet kunnen opleveren en daardoor het monument dreigt ten onder te gaan. Al ware het maar, dat vanwege een dergelijk ram penfonds voorlopige voorzieningen konden worden getroffen, om het direct verloren gaan van het mo nument te voorkomen, tot het ogenblik waarop een reguliere restauratie tot stand kan worden gebracht. LEDEN Het is verheugend dat de jaarlijkse aanwas van nieuwe leden groeit. Wij zien dat uiteraard als een gelukkige toeneming van de belangstelling voor de schoonheid van eigen land, op de wijze zoals de Bond Heemschut die wekt. Het aantal gewone leden, dat zijn de verenigingen en lichamen, die ieder een deel van de Heemschut gedachten nastreven, nam toe van 272 naar 284. Het aantal donateurs kwam van 119 op 130 en het aantal buitengewone leden, zijnde particulieren die hun individuele belangstelling voor het Heemschut werk tonen en daaraan willen bijdragen, groeide van 3730 naar 4100. In het totaal is daarmee bij de afsluiting van dit jaarverslag een aantal van 4510 bereikt. Hoewel alle leden het geïllustreerde tijdschrift „Heemschut" ontvangen en dit de afgelopen jaren voortdurend aan prijsstijging onderhevig was, heeft het bestuur toch besloten niet tot contributieverho ging over te gaan, in het vertrouwen, dat de leden die daartoe financieel in staat zijn, hun contributie vrijwillig op een hoger bedrag dan 10,— per jaar willen brengen en zij, voor wie dat minder past, be reid zullen zijn bv. door het aanbrengen van één of meer nieuwe leden hun aandeel te leveren. De Bond kan nóg zo veel voornemens hebben, die door zijn idealen worden ingegeven, zonder een ge zonde financiële grondslag kan nu eenmaal niet ge werkt worden. Die grondslag ligt bij de eisen die thans aan de Bond Heemschut worden gesteld, op tenminste 10.000 leden. Ten slotte maken wij onze leden opmerkzaam, dat in de toekomst oproepen voor jaarvergaderingen en Heemschutdagen niet meer afzonderlijk per druk werk worden toegezonden. De verhoogde porto kosten betekenen een dergelijke financiële uitgave, dat wij genoodzaakt zijn onze oproepen in het ver volg in ons orgaan op te nemen. BESTUUR De algemene ledenvergadering gehouden op 5 juni 1965, herkoos voor een zittingstermijn van vijf jaar de dames E. F. van den Ban en Ch. Noë, en de heren Bicker Caarten, Boost, Meischke, Overdijkink, Trouw en Zanstra. Op voorstel van het dagelijks bestuur werden in die zelfde ledenvergadering als nieuwe leden gekozen de heren: Van der Flier, Ketelaar, Van der Linde van Sprankhuizen en Rienks. Mr. B. P. Baron van Harinxma thoe Slooten stelde zich niet herkiesbaar, wij zijn hem dank verschul digd voor zijn aktieve en zeer gewaardeerde mede werking. Thans zijn 34 van de 35 statutair toegestane plaatsen in het algemeen bestuur bezet. Het algemeen bestuur kwam bijeen op 11 december 1965 èn op de ochtend van 7 mei, beide vergaderin gen werden gehouden te Amsterdam. Deze vergade ringen werden bijgewoond door leden van de provin ciale commissies. COMMISSIES De Commissie Stad en Dorp Limburg werd her opgericht en vergaderingen werden bijgewoond door de voorzitter en de algemeen adviseur. Zoals reeds werd vermeld onder „bestuur", woonden voorzitters en secretarissen der commissies de alge mene bestuursvergadering in december 1965 bij. Namens de Bond Heemschut werd door de heer De Zwaan zitting genomen in de stichting de West- Friesche Molens. De Centrale Commissie Stad en Dorp, de Commis sie De Weg in Het Landschap en de Commissie Bevordering Heemschutgedachte brengen in de al gemene ledenvergadering afzonderlijk verslag uit. 68

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 24