1 ml m 66 De nrs. 7 vooroorlogse herbouw, top gedeeltelijk zichtbaar), 9 (eigcnbouwersfantasie in „Hol landse renaissanceuit -±. 1890), 11 en 13 (eenvoudige lijstgevels), 15 (onlangs gerestaureerd), 17 (ook „architectuur" van omstreeks 1900), 19 (vroeg 19e eenwse lijstgevel), 21 (onlangs gerestaureerd). Nu de twee gevaarlijk bouwvallige pan den uit deze rij, nr. 21 en nr. 1.5, hersteld en opnieuw bewoond zijn, bestaat de kans op een gelei delijke regeneratie, waarbij de meest storende elementen (nrs. 9 en 17) ook eens aan een herstel beurt toe zullen komen zodat de zonderlinge versieringen groten deels kunnen verdwijnen. In ieder geval hebben zelfs deze panden een in de gevelwand passende per ceelsbreedte en dakvorm. links: De nrs 83 en 85 tonen een slechte variant van het in oud- Zuid en West gangbare huizentype uit de periode kort voor 1914. Deze ontsieringen van het stadsbeeld zullen zuaarschijn- lijk nog ruim een halve eeuw blijven staan, rechts: Wanneer men zich afvraagt of het onlangs voltooide klooster- gebouza naast het Andries-hof „zozuel op zichzelf als met be- trekking tot de aanwezige of te verzuachten omgeving, vol doet aan de eisen van welstand welke in overeenstemming zijn met het karakter van de oude stad", en of het in dit opzicht een vooruitgang toont ten aanzien van de nrs. 83 en 85, dan is er weinig reden tot optimisme. In het recente ge bouw is voor onverschilligheid een opzettelijk anders-zuillen- doen in de plaats gekomen. Wie als architect zo denkt, dient niet in de binnenstad te bouwen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 22