m ©000 ËX De Singelwand tussen Koningspleinen Geelvincksteeg, hoeivel vrij veel onbelang rijke en verminkte gevels bevattendis door enkele recente restauraties aanzien lijk vooruitgegaan. Als achtergrond van de bloemenmarkt met zijn schuiten en kramenen met het uitzicht op de'Munt toren is het een aantrekkelijk punt van de binnenstad, zowel voor stadgenoten als voor buitenlandse toeristen. Wanneer het herstel van de gevelwand verder wordt voortgezet, de storende reclames verdzuij. nen en een veiliger verkeerssituatie kan worden bereikt, blijft hier voor de toe komst een levendig punt in de binnen stad bezvaard. Het regeneratiebeleid tussen Konings plein en Geelvincksteeg wordt volledig weersproken door de nieuwe bebouwing tussen Geelvincksteeg en Vijzelstraat. Het Carltongebouw, hoewel te groot van schaal in verhouding tot de Munttoren en onrustig van vormgeving, heeft in zijn materiaaltoepassing en detaillering enige aansluiting gezocht met het stadsbeeld, en bezit nog een Amsterdams karakter. Dit ontbreekt in de beide kantoorgebou wen van architect K. Sijmons. Ook hier zijn de materialen beton- en natuur steenplaten, de detaillerizig van gevel vlak, ramen en bekroning, de schaal en silhouetwerking in strijd met de ken merkende eigenschappen van de oude Amsterdamse bouwkunst en de bedoeling van de ivelstandsbepalingen. De lompe liftopbouw onderstreept deze opvatting. Welke „onvervangbare architectonische en stedebouzukundige waarden" door de bepalingen ex artikel 43 der Woningwet en door het welstandstoezicht moeten zuorden beschermd toont o.a. het gave stadsbeeld van de uitmonding van de Keizersgracht in de Amstel. De beide hoekpanden zijn 30 jaar geleden ver nieuwd, niet zeer fraai van detail maar passend in het geheel. Ondanks een aantal „stoplappen" heeft dit geheel van individuele huizen in een zorgvuldig af- gewogen dzvarsprofiel een sterke harmo nie. Verkaveling, gevelbekroningen, raam- vorm, daken, kleur en materiaal werken daarin samen met het water, de boom beplanting en de architectuur van de brug. Het gezicht over de Amstel op de num mers 162-168 toont hoe de waarde van enkele op zichzelf zeer belangrijke panden (trapgevel nr. 180, dubbele pilastergevel nr. 172-174zoordt bedorven, niet alleen door het storend lelijke bedrijfsgebouzu uit omstreeks 1900 rechts, maar ook door de recente bebouwing aan de Am- stelstraat die te hoog is en een slechte silhouetwerking heeft. Het stadsbeeld zal hier in strijd met de zuelstands- bepalingen nog verder bedorven zuor den door de uitbreidingen van de Amro- Bank.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 11