27 worden gebouwd, die door hun aantal alleen al een uniform stempel drukken op welke plaats, in welke provincie ook. Het verdriet hem terecht, dat hier weinig of geen verzet tegen is, het nu eenmaal als onontkoombaar beschouwd wordt en derhalve aanvaard. Het streekeigene van de woningbouw in Noord- Holland boven het IJ is eeuwenlang o.a. het ge bruik geweest van veel hout met aanwending van slechts enkele kleuren. „Nu vraag ik mij af", aldus ons lid, „of de tijd niet is gekomen om ernstig te onderzoeken, of weer de toepassing van meer hout dan na de oorlog gebruikelijk was, kan worden aangemoedigd, zoal niet toegestaan. De wens uitspreken, betekent nog niet de ge dachte onmiddellijk aanvaarden en propageren. Duidelijk is echter wel, dat een initiatief niet van de hogere organen en officiële instanties zal kun nen uitgaan. Derhalve moet het van de betrokke nen in onze provincies zelf komen. Er van uitgaand, dat: a. het streekeigen karakter een waardevol ele ment is, b. dit te meer betekenis krijgt in een tijd van vervlakking en gelijkschakeling, c. het de moeite waard is, te onderzoeken of bouw- en onderhoudskosten geen belemmering zijn, dringt ons lid aan, op het instellen van een on derzoek. Mocht zo'n studie een positief antwoord opleve ren, dan ware het gewenst bij de officiële instan ties in Haarlem en Den Haag gedokumenteerd medewerking te vragen, om voor Noord-Hol land een grotere mate van houtgebruik toe te staan en te bevorderen. Juist voor de kleinere gemeenten, die slechts enkele woningwetwoningen krijgen toegewezen. Hier ligt een dankbaar terrein, ook voor de wo ningbouwverenigingen te wachten. Het is hiervoor wel laat, maar niet te laat." Wij geven deze suggestie graag door, omdat elk streven om uit de geestdodende uniformiteit te geraken ons sympathiek is. Rehabilitatie van stadswijken. In Nederland kennen wij het voorbeeld van de rehabilitatie van een stadswijk in de Stokstraat te Maastricht. Er zouden vele objecten in ons land in aanmerking kunnen komen voor een dergelijke rehabilitatie. Er zijn ook verschillende gemeente besturen die in deze richting meer zouden willen doen, indien hiervoor meer gelden beschikbaar zouden komen. Helaas worden de belangen van een goede Monumentenzorg nog niet zo hoog aangeslagen, dat men daar indrukwekkende bedra gen voor beschikbaar stelt. Dat werkt remmend, vertragend en deprimerend op de mogelijkheid WIT Straatje in Sar lat. Foto Ton Koot. om onze zo karakteristieke binnensteden de luister terug te geven, die zij reeds hadden, maar die zij door veronachtzaming en verwaarlozing dreigen te verliezen. Het is daarom goed op een voorbeeld te kunnen wijzen, dat aantoont, dat onze aandrang niet zo luchtkastelerig is als ons wel eens verweten wordt. Dat voorbeeld geeft Frankrijk. In Augustus 1962 is daar een Wet afgekondigd ter bescherming en instandhouding van het stedeschoon. Dit betreft niet het behoud van op zichzelf staande gebou wen, monumenten, maar van wijken (secteurs sauvegardés) die én om haar bouwstijl én om haar karakter verdienen gerehabiliteerd te wor den. Hoe voortvarend en gedurfd dat object is opgezet, moge blijken uit cïe omstandigheid, dat thans reeds 1200 gemeenten op de lijst der be schermde wijken voorkomen. Hoewel de officiële afkondiging van al deze gemeenten nog niet heeft plaats gehad, hebben 14 gemeenten reeds een beschermde zone en 20 andere staan op de nominatie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 5