Op Heemwacht TON KOOT Wederopbouw en rehabilitatie De slopingen op Kattenburg, de aangekondigde grote sanering in de Nieuwmarkt-omgeving, en die in de Jordaan, blijken zodanige verontrusting te weeg te brengen, dat Heemschut tal van reac ties krijgt niet alleen uit de kring van zijn leden, maar ook van daarbuiten. Blijkbaar wordt niet beseft, dat Amsterdam nu geleidelijk aan de iuivoering toe is, van plannen, die al jaren geleden aan de orde zijn gesteld. In de jaargangen van ons orgaan vindt men al sedert 1952 Heemschuts reacties op de wederop- bouwplannen van Amsterdam. Men kan lezen over onze adressen, ons gezamenlijk optreden met bevriende instellingen, zoals: het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap, het Genootschap Am- stelodamum en de Vereniging Hendrick de Key- ser. Men weet, dat één der gevolgen is, de instel ling van een Raad voor de Stedebouw van Am sterdam, waar deze verenigingen hun vertegen woordigers in hebben. De plannen zijn onder invloed van de vele be denkingen, die er tegen gerezen zijn en de be sprekingen welke hiervan het gevolg zijn geweest, veranderd. Het resultaat, zoals dat van het weder- opbouwplan-Nieuwmarkt is bepaald niet het ideaal-plan, zoals Heemschut zich dat zou wen sen. Het standpunt van Heemschut mag bekend geacht worden, daar wordt ten aanzien van de oude stad in de eerste plaats gevoeld voor: rege neratie en weer bewoonbaar maken van de bin nenstad, uitpitten van de dichtgegroeide bouw blokken, verkeers-aantrekkende ondernemingen of instellingen verwijzen naar de nieuwe wijken, privé-vervoer afremmen, openbaar vervoer bevor deren met inbegrip van het waterverkeer. In dit kader is bepleit de bewoonbaarheid van het we- deropbouwplan Nieuwmarkt te bevorderen. Op een zo gunstige plaats als die wijk gelegen is, tus sen Dam en Centraal Station, moeten met de huidige belangstelling voor wonen in de binnen stad hier grote mogelijkheden liggen. Men clenke alleen al aan studenten, kunstenaars en de kleine ambachtelijke eenheden. In dit verband is interessant, wat een van onze nieuwe leden te berde brengt ten aanzien van het Nieuwmarkt-plan. Blijkbaar kent hij de voor geschiedenis niet en beseft hij evenmin, dat het huidige overigens sterk in de wijk ingrijpende plan, al tal van verbeteringen heeft ondergaan. Hij zegt behartigenswaardige dingen, die wij belangrijk genoeg vinden, om die weer te geven, óók of juist omdat het vaak herhalingen zijn van de argumenten en bezwaren, welke wij in de afgelopen jaren te berde hebben gebracht. Ons lid schrijft dan: „In het Algemeen Handelsblad van 11 januari las ik een summier bericht over de amovering van de wijk achter de Nieuwmarkt te Amsterdam. Dat deze amoveringsplannen bestonden, was be kend. Dat ze echter zo schielijk zouden worden gerealiseerd, is echter een verrassing, welke een aantal vraagtekens oproept. De sloping van 450 woningen in deze nogal ont takelde buurt impliceert, dat zo ongeveer de ge hele wijk in de bestaande vorm verdwijnen zal. Nu is het noodzakelijk, dat bepaalde verziekte stadswijken door een ingreep gerevitaliseerd wor den. Maar met zulk een wholesale afbraak zal een buurt zijn oorspronkelijke karakter totaal verliezen. Men weet wel wat er gaat verdwijnen; maar de maquettes maken niet duidelijk wat er voor in de plaats komt. Wat dat laatste betreft heeft men geen gelukkige ervaringen. Toen destijds Uilen burg en Marken werden gesloopt, ontstond een lelijke straat met geestloze bebouwing. De recen te bouw in de Muiderstraat tegenover de Portu gese Synagoge doet dan ook voor de rest het ergste vermoeden. Mijns inzien is men wel tegen over het historische karakter van deze oudste buurt buiten de middeleeuwse stadsmuren iets verplicht. Met andere woorden er moet sprake zijn van het bewaren van een continuït met het verleden bij de herbouw. Deze continuïteit wordt niet bewaard door een „ontmanteling" van de Zuiderkerk, welker verval dan nog meer, tussen de verbrede verkeersstraten, met banale flatbouw omringd, zal worden gemarkeerd. Zelfs in de ver vallen toestand van nu vormt het complex van de beide Boomsloten, Snoekjesgracht en Raamgracht een karakteristiek geheel, dat toch niet zonder meer kan worden weggevaagd. En wat betreft de St. Antoniesbreestraat staan tussen de open plek ken nog kostelijke gevels. Ik denk aan het histo rische huis van de Pinto schandelijk verwaar loosd en daartegenover enige fraaie 18de-eeuw- se gevels in goede staat. En zelfs in de Dijkstraten staan hier en daar ge vels met fraaie fragmenten. Zou het nu niet mogelijk zijn de bebouwing van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 3