Het Luttik Oudorp te Alkmaar dempen of niet dempen? 47 de ervaringen, waarvan Broek in Waterland een goed voorbeeld geeft. In het centrum van het dorp op het kerkplein, dreigde de pomp en de twee daarbij behorende waterbakken, na door de parkerende bussen al be schadigd te zijn, te moeten verdwijnen. Een herstel- aktie kwam op gang, op initiatief van de heer P. Ent en met medewerking van het Gemeentebestuur en de kerkvoogdij, als gevolg waarvan de vereni ging op zich nam een plan op te stellen, waarbij het veilige voortbestaan van deze aantrekkelijke elementen in het dorpsbeeld zal worden verzekerd. Bij de verbouwing van één der huizen aan het Roomeincle, verleende de vereniging haar bemidde ling, waardoor een goed aanzien van het huis kon worden bewerkstelligd. Excursies en lezingen worden georganiseerd, die er op gericht zijn de ingezetenen op de schoonheid van hun eigen woonplaats te wijzen. Met alle goede wil zou een landelijke organisatie als de Bond Heemschut niet tot deze plaatselijke details kunnen doordringen, daarom juicht onze Bond zozeer de oprichting en werkzaamheid van plaatselijke verenigingen toe. Graag wordt met deze verenigingen samengewerkt en de hulp en steun gegeven, die binnen het vermogen van onze Bond ligt, als het doel maar is: het waken voor de schoonheid van Nederland. TON KOOT. Aan het Leedeinde staat een der monumentale panden van Broek te wachten op restauratie. Foto W. Zilver Rupe. Uit het adres dat het bestuur van de Bond Heem schut ruim een jaar geleden tot de gemeenteraad van Alkmaar richtte de volledige tekst is te vin den op blz. 23—25 van de jaargang 1965 halen wij nog enkele regels aan. „Het is naar onze me ning voor het stadsbeeld van het hoogste belang, dat het Luttik Oudorp niet over een lengte van 75 a 100 m wordt gedempt. Het voornaamste be zwaar hiertegen is wel, dat bij een gedempte gracht een wanverhouding in schaal ontstaat tussen de straatbreedte en de hoogte der aangrenzende be bouwing. Gezien het grote aantal monumenten, langs het Luttik Oudorp gelegen, zou zulks in het onderhavige geval een aantasting van het stads beeld betekenen. Verder geven de doodlopende grachtgedeelten aanleiding tot vervuiling (een ver bindingsriool kan in deze geen verbetering bren gen)Ten slotte heeft de praktijk uitgewezen dat het dempen van een grachtgedeelte maar al te vaak de inleiding vormt van het dempen van andere grachtgedeelten en grachten, waardoor het fraaie staclspatroon van Alkmaar nog meer onher stelbare schade zou lijden." In zijn vergadering van 11 maart 1965 nam de gemeenteraad, ondanks de hierboven geciteerde argumenten, toch het besluit tot demping van het Luttik Oudorp tussen ongeveer de korte Sint Ja- cobstraat en de Bierkade. Inmiddels is echter de Wet op de Ruimtelijke Ordening van kracht ge worden, die voor het treffen van stedebouwkun- clige en verkeerstechnische maatregelen in een doorwerkt kader de vorm van het „bestemmings plan" aanwijst. Gedeputeerde Staten hebben Burgemeester en Wet houders dan ook medegedeeld, dat naar hun oor deel de bedoelde demping niet los kan worden gezien van een zodanig bestemmingsplan, hetzij voor de gehele binnenstad, hetzij voor het betref fende gebied. Dat bestemmingsplan volgens de nieuwe bepalingen moet dus eerst worden ge maakt. Dat het bestuur van de Bond Heemschut hiermede instemt behoeft geen betoog.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 25