ten panden een snel voltrokken zaak kunnen zijn. Nog trouwens. De enige misplaatste bouwsels die de dorpskern ontsieren mogen voldoende waarschuwingen zijn, waar het heen kan gaan, als men het bijzondere karakter en de waarlijk eigen schoonheid van dit dorp niet in de hand houcït. Niet zonder enige bezorgdheid zagen wij de behan deling in de Gemeenteraad van de „Ontwerplijst van te beschermen monumenten in de gemeente Broek in Waterland" tegemoet. Deze had op 17 februari 1966 plaats. Op deze van Rijkswege opge maakte lijst kwamen 70 panden in Broek in Water land voor. Met verrassing en waardering stellen wij vast, dat Burgemeester en Wethouders deze lijst niet alleen in zijn geheel overnamen, maar er werden een tiental panden aan toegevoegd, welke panden even eens van belang werden geacht, hetzij om hun eigen bouwkundige betekenis, hetzij om de plaats, die zij innemen ten opzichte van de monumenten in de direkte omgeving. Tijdens de behandeling, waarbij burgemeester Te Boekhorst wees op het belang van een wettelijk geregelde bescherming van deze karakteristieke oud Broeker huizen, kwam uit de Raad het voorstel nog drie panden aan de lijst toe te voegen, zodat de oorspronkelijke lijst met dertien panden werd uitgebreid. De Raad ging met dit voorstel akkoord, waarmede een belangrijke stap gezet is op de weg naar handhaving en mis schien wel verbetering van het bijzondere karak ter dat Broek in Waterland bezit. Deze plaatsing op de lijst immers, die een bescher ming betekent, maar ook de mogelijkheid tot fi nanciële bijstand bij restauratie, geeft meer kans op revalorisatie van het karaktervolle dorp dan enige andere maatregel ooit eerder genomen. Hulde daarvoor aan het Broeker gemeentebestuur, dat in deze duidelijke uitspraak een richtlijn voor de toekomst heeft uitgezet, die niet mis te verstaan is. Het schijnt dat niet alleen bij de overheid, maat ook onder de bevolking zelf een sterke belangstel ling is gegroeid en liefde is opgebloeid voor het eigene. Dit openbaart zich enerzijds in de daadwer kelijke restauratie van enige der belangrijkste hui zen, anderzijds in de bloei van de in mei 1965 opgerichte en in ons blad vermelde vereniging „Oud Broek in Waterland". Een door deze ver eniging onlangs in het leven geroepen Bomenfonds beoogt, naast de monumenten aan bouwkunst., ook het algemene aspect van het vanouds boomrijke dorp te bewaren. Voor hen, die dit interesseert en die behoefte zouden voelen tot daadwerkelijke steun van dit zo waardevolle streven, zij medege deeld, dat het gironummer van dit Bomenfonds is 389907, t.n.v. A. P. Bruigom, penningm. Ver. „Oud Broek in Waterland". Hoe belangrijk zo'n plaatselijke vereniging is, leren 46 Enkele van de bekende hardstenen lantaarnpalen legaat in .1785 bekostigd. bleven bestaan. Foto W. Zilver Rnpe. uit een Zomerse schoonheid tussen de bomenhagen en hekken van Broek. Foto W. Zilver Rupe.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 24