Broek in Waterland resurget Broek in Waterland is ten aanzien van het dorps- schoon één van de gevoeligste gemeenten van ons land. Dit in de eerste plaats om de vrij gaaf behouden kern van merendeels 18de-eeuwse grote houten huizen van bijzondere allure, maar ook om de groepering van deze niet in de gebruikelijke rooilijn geplaatste panden aan en om het Havenrak, van ouds rijk beplant met groen en doorstrengeld door smalle paden, later landwegen of gekromde weggetjes. AI in de I6de eeuw kwam dit dorp tot bloei, vooral door de z.eevaart en haringvangst.- In de 17de eeuw keerde men tot de veeteelt en assurantie en voerde de welvaart hoog op. De 18de eeuw bracht van vele nu nog bestaande huizen de vormgeving. Daarin spreidden de welvarende Broekers hun rijkdom ten toon als pronkkamers de porselein-, zilver- en snuis terijenverzamelingen, maar ook de kralentuinen, geschoren heggen, van palm gesneden figuren, tuin spiegels, tempels, vijvers met houten zwanen, zee meerminnen e.d. Toen ook schijnt de eredienst van de reinheid te zijn aangevangen. De portugees José Duarte Ra- malho Ortigao, die ter gelegenheid van de Wereld tentoonstelling in 1883 ons land bezocht en daar van een uitvoerige beschrijving gaf, weidt breed en zelfs sarcastisch uit over de Broekse reinheid en gaat ook uitvoerig in op de toenmalige interi- euren der Broekse huizen, zij het meer als oogge tuige dan als vakman. De gehele 19de eeuw was trouwens de eeuw van de grote en belangrijke bezoekers, die de roem van Broek in Waterland ver in de wereld verbreidden. Daarin alleen zou voor het huidige bestuur van Broek een reden liggen om met bijzondere zorg het dorp te bezien en te beheren. Het heeft er in het jongste verleden verschillende keren naar uitgezien, dat de betekenis en waarde van de dorpskern in Broek zelf niet werd ingezien en de schoonheid van het dorp zelfs gevaar liep niet alleen incidenteel aangetast te worden, maar zelfs prijsgegeven. Dat zou met de kwetsbare hou- 45 Broek in Waterland, Dorpsstraat 171. Foto Gem. Bureau Monumentenzorg, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 23