Boekbespreking Stichting voor de Eemvallei wijziging: bijvoorbeeld bij de dezerzijds minder ge lukkig geachte verbinding met de Raamweg, die beter naar de Koningsgracht geleid kan worden, en ten aanzien van de het bosbestand aantastende lus bij de kruising Raamweg-Waalsdorperweg. Be halve voor deze punten heeft Heemschut aan de gemeenteraad aandacht gevraagd voor een zo hori zontaal en zo rank mogelijke uitvoering van het te bouwen viaduct over het Kanaal, de Konings gracht en de Raamweg. Schiermonnikoog, dorpshuis De Waddenlanden zijn een belangrijk toeristenge bied geworden, maar aan de zorg voor het bijzon dere karakter dat deze stroom van zomergasten badgasten zoals zij hier heten aantrekt, hapert wel het een en ander. Nu is het weer op Schier monnikoog, waar een nieuw dorpshuis, een modern gebouw van groter schaal dan de bestaande be bouwing, is geprojecteerd aan de Langestraat, waar de gave huizenrij aan de noordzijde en de open erven aan de zuidzijde nu nog een aantrekkelijk geheel vormen. Het dorpshuis zou het huidige bouwverbod op de open achtererven doorbreken en het begin vormen van een moeilijk meer te stuiten bouwerij. Het uitbreidingsplan biedt trou wens andere mogelijkheden voor het dorpshuis. Heemschut heeft zich terzake tot G.S. van Fries land gewend. 30 december 1965 is te Amersfoort opgericht de Stichting voor de Eemvallei, welke volgens art. 2 van de statuten ten doel heeft de bevordering van de harmonische ontwikkeling van woon-, arbeids- en recreatie-mogelijkheden in haar werkgebied, zulks met behoud van zoveel mogelijk culturele, landschappelijke en natuurwetenschappelijke waar den. Tot het werkgebied van de Stichting behoren de Utrechtse en Gelderse gemeenten in het gebied van de Eem en van de wateren, welke deze rivier voeden, alsmede het Eemrneer. Het initiatief voor de oprichting is uitgegaan van de Oudheidkundige vereniging Flehite te Amers foort. Tot de oprichters behoort de Bond Heem schut, alsmede de Oudheidkundige Bond, de A.N.- W.B., de B.N.A., de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de ver. Oud-Utrecht en nog een 20-tal andere instanties. Als eerste punt heeft de Stichting de bestrijding van de watervervuiling op haar programma geno men. CONTRIBUTIE 1966 Een verheugend aantal leden heeft de contributie over 1966 reeds voldaan. Zij die de contributie van het lopend jaar nog niet hebben voldaan worden verzocht het verschuldigde bedrag zo spoedig mogelijk over te maken op een der navolgende rekeningen: Postgiro 124326, Gem. giro Amsterdam H 2230, dan wel op onze bankrekening bij Mees en Hope te Amsterdam. 39 FIBULAREEKS Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestu. dering van de Geschiedenis geeft de uitgever C. A. J. van Dishoeck te Bussum een reeks handzame, rijk geïllustreerde boekjes uit onder de naam Fibulareeks. De Fibula man telspeld als symbool van historische continuïteit en ver bondenheid. De boekjes richten zich in de eerste plaats tot jonge mensen en willen een spoorslag zijn voor belangstelling en onder zoek van de geschiedenis. De prettige vormgeving en leesbaarheid hebben de boek jes al mee. „De Middeleeuwse Stad" door prof. dr. W. Jappe Alberts is daar een goed voorbeeld van. De betekenis van de mid deleeuwse stad als centrum van handel, nijverheid en, voor de landbouw, als zetel van bestuurs- en rechtsinstellingen wordt geschetst en het dagelijkse leven aan de hand van gegevens en toegelicht met goede afbeeldingen verduidelijkt. „De Middeleeuwse Kastelen" schreef de jonge Amerikaan van Nederlandse afkomst Paul E. van Reyen en werd ingeleid door dr. J. G. N. Renand. Nu eens niet: weer een compilatie-werkje, maar het resultaat van zelfstandig serieus onderzoek en een ernstig streven naar een typologische behandeling van het kasteel in Nederland. Het resultaat is een fris geschreven pittig boekje, dat vele van de laatste tijd aan de markt gekomen kastelenboekjes ver achter zich laat, „Volkskunst der lage Landen" In de Elsevier Pocket Boeken verschenen drie deeltjes Volkskunst der Lage Landen onder redactie van dr. T. J. W. R. de Haan met medewerking van verschillende experts. De groeiende belangstelling voor al wat antiek is, biedt een bruikbare bodem voor verzorgde publikaties als deze. Deel I bevat een wegwijzer door de Nederlandse volkskunst; klederdracht als volkskunst; lied, verhaal en volkstoneel. Deel II behandelt wagens, sjezen, arren; windmolens en volksprenten. In deel II worden de wooncultuur en schepen toegelicht. Prettig leesbare boekjes met vele goede afbeeldingen die de talrijke facetten van de Nederlandse volkskunst laten zien tegen haar historische achtergrond. Glorieuze Orgeldagen De Kattenburger Frans Wietfering heeft uit zijn grote ver zameling gegevens en zijn warme liefde voor draaiorgels moed geput een boek over draaiorgels te publiceren bij A. Oosthoek's Uitgevers maatschappij N.V. te Utrecht. Het is een origineel boek geworden, recht uit het hart ge schreven met alle bezwaren en voordelen daarvan. Wiefte ling weet er wat van en hij steekt zijn kennis noch zijn mening onder stoelen of banken. Hij heeft daardoor een levendige reportage gegeven over het straatorgel, zoals het er nu voorstaat. Het is een inte ressante en humoristische dokumentatie geworden, onder de titel „Glorieuze Orgeldagen". T. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 17