Heemschutberichten Rome, via Appia Dat de Bond Heemschut aan het Ministerie van Openbare Werken in Rome een brief stuurt om zijn ernstige bezorgdheid te uiten over een uitbrei dingsplan dat een omvangrijke bebouwing langs de Via Appia beoogt, en om te vragen of het Ministerie hieraan de vereiste toestemming wil onthouden, zal wellicht enige verwondering wek ken. Alsof Heemschut als Nederlandse organisatie in het eigen land niet genoeg te doen zou hebben! Bij het ijverige wieden in ons eigen tuintje ver geten wij echter wel eens dat bij de instandhou ding van belangrijke oude steden en landschap pen het algemeen belang het nationale belang verre te boven gaat. Als de Waddenzee zou worden ingedijkt gaat er een gebied verloren dat natuur wetenschappelijk onvervangbaar is. Dat weten de deskundigen die op 18 december jl. in een verga dering van de Contact-Commissie het woord voer den hun voordrachten verschenen in het Wad denzee-nummer van Natuur en Landschap maar beseft men het elders? Er zou reden te over zijn voor de faculteiten der natuurwetenschappen van de grote Europese universiteiten om tegen deze doordraverij der waterstaats-ingenieurs te waar schuwen! Als lid van de federatie Europa Nostra heeft nu Heemschut de bezwaren van onze zusterorganisatie Italia Nostra ondersteund tegen de geprojecteerde bebouwing in de zone langs de Via Appia, omdat het een gebied betreft dat niet alleen voor de Italiaanse cultuur en archeologie van belang is, maar dat ook van Europese betekenis moet worden geacht. Wie de situatie van voor de oorlog en die van de laatste jaren heeft kunnen vergelijken weet hoeveel er al verloren is gegaan van de wonderlijke, historisch geladen schoonheid, van de met pijnbo men en rossig verweerde ruïnes omzoomde romein- se straatweg. Stadsuitbreidingen, nieuwe bebouwing en moderne wegen verdreven de stilte en het uit zicht over de golvende Campagna, aan de ene kant op de wijnbergen van de Castelli, aan de andere kant op de antieke stadsmuur van Aurelianus. Maar het is, met wat er nog aan ruimte over bleef, nog altijd de Via Appia, waar ontelbare Rome reizigers, ook uit ons land, in de loop der eeuwen over het ongelijk afgesleten antieke plaveisel heb ben gewandeld: pelgrims naar de catacomben, kunstenaars, geleerden en toeristen. Dordrecht, bunkerstation Zoals reeds eerder in deze rubriek werd vermeld heeft Heemschut bezwaar gemaakt tegen het drij vende bunkerstation annex levensmiddelenbedrijf in de Oude Maas voor Dordrecht, gelegen aan de Buiten Walevest. De rivierfronten van onze steden vormden eertijds een der merkwaardigste schoonhe den van ons land, en wat daarvan nog over is ver dient grote zorg. De situering van dit gevaarte te Dordrecht 60 m lang en 12 m hoog is bo vendien uit een oogpunt van luchtverontreiniging bedenkelijk. Aan de Raad van State en aan de Directeur-generaal van de Rijkswaterstaat werd verzocht te willen bevorderen dat het bunker station een minder storende ligplaats krijgt. Edam, bestemmingsplan Er zijn weinig gemeentebesturen waar Heemschut in het algemeen zoveel begrip ontmoet voor het kostbare bezit aan historische gebouwen als bij dat van Edam. Dit was een reden te meer om aan de gemeenteraad de verontrusting kenbaar te ma ken die bestaat over het in de pers vermelde nieuwe uitbreidingsplan, dat, naar verluidt, een bebou wing beoogt die de toegang naar de stad langs de E-10 weg tezeer zou inklemmen en het gevoelige silhouet met de speeltoren ernstig zou schaden. Het is volgens Heemschut juister bij deze entree een open groene ruimte te scheppen door de be bouwing verder terug te leggen. Ook voor het parkeerterrein kan een betere plaats gevonden worden, zodat deze, wanneer er weinig of geen auto's staan, ook als speelruimte kan worden ge bruikt. Zandvoort, bestemmingsplan „Zuid" In een brief aan de Gemeenteraad van Zandvoort heeft Heemschut de bezwaren ondersteund die door de Contact-commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming waren ingebracht tegen de in het ontwerp-bestemmingsplan „Zuid" geprojecteer de flatgebouwen. Aan de raad werd gevraagd het plan in deze vorm niet goed te keuren en om in beginsel te besluiten ter plaatse alleen een bij het landschap en het karakter van Zandvoort passende bebouwing toegelaten zal worden. 's-Gravenhage, verkeersplan omgeving Witte Brug De verkeerssituatie bij de Witte Brug vergt ingrij pende voorzieningen en het bestuur van de Bond Heemschut onderschrijft de grondslagen var. het plan dat de gemeente hiervoor heeft laten opstel len. Op enkele punten zouden zowel het stadsbeeld als de verkeersafwikkeling gebaat zijn met enige 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 16