Interessant is ook de herbouw van het 18e eeuwse weeshuis uit Westzaan dat, samen met een oud pakhuis, als restaurant zal worden ingericht. Een naast gelegen 18e eeuws huis zal hierbij als woning voor de gerant dienen. Ongetwijfeld zal dit door architect Schipper te her bouwen complex, dat in de -tweede helft van dit jaar geopend zal worden, een grote trekpleister, zowel voor Zaankanter als voor vreemdeling, blij ken te zijn. Uit de voorspoedige voortgang van het werk moge blijken dat ook de onmisbare financiële steun is gevonden zonder welke de Zaanse Schans nimmer gerealiseerd zou kunnen worden. Het is met grote waardering dat hier melding gemaakt kan worden van de grote activiteit van de financiële commissie uit de Stichting Zaansche Schans. Wethouder Met selaar van Zaandam en Burgemeester van Zinderen Bakker van Koog a.d. Zaan zijn er in een zeer om vangrijke en tijdrovende campagne in geslaagd van de Zaanse industrie en particulieren bijdragen voor in totaal meer dan 1 miljoen te verwerven. Nog een belangrijk feit mag hier niet onvermeld blijven. Tijdens de Heemschutdag merkten vele deelnemers op dat in de onmiddellijke omgeving van de Zaansche Schans een zeer lelijk stenen fabriekscomplex stond. Hierdoor werd de buurt wel zeer sterk ontsierd. Het zal deze leden onge twijfeld verheugen te vernemen dat de Gemeente Zaandam er in geslaagd is, na langdurige onder handelingen en met grote financiële offers, deze fabriek aan te kopen in het belang van de Zaanse Schans. Het bedrijf is inmiddels verplaatst en de fabriek gesloopt. Voorwaar een resultaat waarvoor een woord van hulde aan het adres van de Ge meente Zaandam hierop zijn plaats is. Indien wij thans de Zaanse Schans bezoeken kunnen wij ons reeds een idee vormen hoe in de toekomst deze buurt in zijn fraaie omgeving ons een goede indruk zal schenken van de zo karakteristieke vroegere Zaanse houten woonhuisbouw. Bovendien blijkt door de Zaanse Schans de betekenis van de tegen overliggende „Gortershoek" nog te zijn toegeno men. En, wij hebben het reeds meer gezien, restau ratie werkt aanstekelijk! Ook in de Gortershoek wordt in een enkel geval reeds aan herstel ge werkt! Maar er is meer! Behalve de Zaanse Schans en de Gortershoek met hun fraaie oude huizen, die be woond worden door mensen die meestentijds trach ten het interieur zo veel mogelijk aan te passen aan het karakter van deze monumenten is ook de Vereniging „De Zaanse Molen" de Schans met de achterliggende Kalverpolder als het domein gaan zien voor de Zaanse molens die door de uitbrei dingsplannen der Zaangemeenten in de verdruk king zijn gekomen. Reeds voor de aanleg van het huizenreservaat werd in 1955 de molen „De Ooievaar" ten zuiden van de buurt van een wisse ondergang gered en grondig 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 10