Geurt Brinkgreve Woonhuisherstel als saneringsmethode. Onder het saneren van een verziekt stadsdeel ver staat men het opheffen van slechte woontoestanden, bouwvalligheid, gebrek aan licht en lucht, te dichte bebouwing, e.d. De gebruikelijke methode houdt in dat de bestaande bebouwing van gemeentewege wordt aangekocht en geamoveerd, en dat de grond in 'n nieuwe verkaveling wordt uitgegeven aan ge gadigden voor nieuwbouw. In stadsdelen met een historisch waardevolle structuur en bebouwing ont staan zodoende onvermijdelijk conflicten. Bij het streven om de architectonische en stedebouwkun- dige waarden te handhaven en toch tot een effec tieve sanering te geraken, is een nauwe samen werking tussen het gemeentebestuur en huiseige naren nodig. In de laatste jaren zijn in dit opzicht in Amsterdam belangrijke resultaten bereikt. Het zal echter noodzakelijk zijn, het woonhuisherstel op groter schaal aan te pakken om het construc tieve, sociale en functionele verval tot staan te brengen. Hieruit kan zich een betere sanerings methode ontwikkelen dan door het leggen van nieuwe rooilijnen in een oude stad. H. Janse, architect rijksdienst monumentenzorg, Dokumentatie en bouwkundig historisch onderzoek. Bestudering' van de gegevens welke het gebouw zelf verstrekt naast gebruikmaking van de voor handen archivarische gegevens. Gebruik maken van de kennis verworven bij het onderzoek van andere bouwwerken. Kennis van toegepaste bouwtechnie ken, zoals natuursteengebruik, wijze van metselen en voegen, houtgebruik en houtconstructies. Bestudering van oude bouwbestekken en tekeningen. Houtconstructies. In Nederland, schaars aan beschikbare steenmate rialen, zijn vele gebouwen geheel of voor belang rijke gedeelten van hout opgetrokken. Ook door de slechte kwaliteit van de bodem, waar op men bouwde, werd het maken van een soepel skelet" van hout belangrijk. De gewelven van de middeleeuwse kerken in het Westen en midden van de Nederlanden zijn nagenoeg steeds van hout. Vooral in Noordholland is veel hout gebruikt voor woonhuizen. Daarbij komen zeer interessante vormen en constructies voor, die ten dele nog terug gaan op voorhistorische tijden. Toepassing van houtsoorten, de gebruikte gereedschappen en werkmethoden. Kapconstructies. Honderden middeleeuwse daken van vele typen zijn nog bewaard gebleven. Kappen en daaronder vaak aangebrachte tongewelven worden besproken. Het zal blijken, dat het met de kennis van deze construc tietypen en van de erop voorkomende telmerken mogelijk is tot een vrij nauwkeurige datering te komen. Opvallend is, dat de kapconstructies van na omstreeks 1300 in Nederland en Vlaanderen ge heel afwijken van die in de omringende landen. Corneille F. Janssen Ambachtelijke afwerkingstechnieken. Bespreking van de afwerking binnen; het schilde ren (oude technieken, zoals kalkverf, lijmverven, kaseïneverf, temperaverven)Het vergulden en verzilveren(op poliment- en mortandbasis)De kleurtoepassing. Behandeling buiten: de afwerking van baksteen metselwerk (vlakken, frijnen, kleuren, voegen)De afwerking van natuursteen (oppervlaktebewerking van de steen, voegen, verven)Pleisterwerk. Prof. Dr. M. D. Ozinga Nederlandse bouwkunst in de wereld, a. Noordwest Europa. Bij de uitstraling van de Nederlandse bouwkunst in Noordwest Europa vallen drie phasen te onder scheiden: 1. de groot-nederlandse van 1560—1650. Onder invloed van eerst vooral de metropool Antwerpen 2 Houten gewelven in de St. Bavo te Haarlemmet het in de oorspronkelijke kleurenpracht herstelde orgelfront..

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 6