Huizenbeurs ratiebestuur juist gezien de beoordeling door een centrale commissie te doen verrichten. De provin ciale en plaatselijke welstandscommissies moeten dan de kracht kunnen opbrengen om zich, met uitzondering van de situatie, bij de beoordeling van de centrale planbeoordelingscommissie te kun nen aansluiten. Ten slotte de vraag o£ het welstandstoezicht in de toekomst nog wel nodig zal zijn? Ik stel deze vraag in verband met de steeds betere opleiding van de architect. Daarvan mogen wij toch zeker een betere vakbeoefening verwachten. Voorstelbaar is voor mij in de toekomst het wegvallen van de beoordeling van het gebouw op zichzelf. Ik ga daarbij uit van de veronderstelling, dat in de toekomst de inge diende ontwerpen van voldoende kwaliteit zullen zijn. Er blijft dan nog de vraag van de gedragingen van het ontwerp in verband met z'n omgeving. Hiervoor zal m.i. ook in de toekomst een wel standstoezicht noodzakelijk zijn. Een architect is ook maar een mens. En een mens is gaarne bereid stokpaardjes te berijden. Zo zal menig architect er toe komen, wanneer hij uitge sproken ideeën over architectuur heeft, die in zijn ontwerpen tot leven te brengen. Hij zal daar ook toe overgaan wanneer de situatie zulks niet ver draagt. In die gevallen kan een welstandstoezicht heilzaam werken. Een ander geval, waarin de situatie een belangrijke rol speelt, is het bouwen op maagdelijk terrein. Er staat niets waarbij moet worden aangesloten. Vol gens het uitbreidingsplan komt er echter des te meer, waarvan de architect niet weet. Welke be doelingen heeft de stedebouwkundige? Zijn er vele architecten, die in zo'n gebied gaan bouwen, clan is het ondoenlijk voor de stedebouwkundige om ze in te lichten. In zo'n geval zou de stedebouwkun dige van zijn bedoelingen een uiteenzetting aan de welstandscommissie kunnen geven. De welstands commissie zou daarna de behartiging van de aesthe- tische belangen van het uitbreidingsplan ter hand kunnen nemen. Hierin kan een belangrijke taak voor het welstandstoezicht in de toekomst zijn ge legen. Wat betreft het geven van inlichtingen door de ste debouwkundige aan de welstandscommissie over de mérites van zijn plan zou ik dit .niet uitsluitend naar de toekomst willen verschuiven. Tegenwoor dig geschiedt het nog veel te weinig. Elet zou een aanwinst kunnen betekenen voor het welstands toezicht van vandaag. G. ADRIAANS, architect Tussen Varik en Ophemert, daar waar Maas en Waal elkaar het dichtste naderen, ligt een oud boerderijtje onder tegen de dijk aan. De eigenaar heeft ons geschreven dat hij het huis wil verko pen. Het adres is Waalbandijk 1 te Ophemert, de afstand naar Tiel bedraagt ongeveer 10 km. De her S. Sijsma, makelaar in Tiel, Hoogeinde 14-16, heeft het pand geïnspecteerd en is bereid belang stellenden deskundig advies te geven. 23 waalbaudijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 27