toont zich dus duidelijk het verschil tussen een bewoonde en een onbewoonde molen. Er zijn nu nog maar enkele poldermolens in ons land o.a. een in Mijnsherenland en een in Voorburg, waarin zo'n gave molenkamer bewaard is gebleven. Wanneer wij thans aandacht schenken aan de buitenarchitectuur van de poldermolens in het Land van Heusden en Altena dan valt het dadelijk op dat hier de grootst mogelijke soberheid is be tracht. Het houtwerk is geteerd, dus niet geverfd en door het vele teren is er zo'n dikke laag ont staan dat een merkwaardig effect is verkregen. Alleen de assekop is rood geverfd en bij de wind molens zijn de trapleuningen wit, hetgeen de vei ligheid 's nachts ten goede komt. De sobere en min of meer sombere afwerking van de molens is zeer karakteristiek voor de streek. De geïsoleerd heid van het polderland en de aanwezigheid van eigen molenmakers zullen deze traditie in stand hebben gehouden. Ook in Noord-Holland, Fries land en enkele andere streken van ons land, kennen wij poldermolens, welke geheel geteerd zijn. Men mag aannemen dat in de 17de eeuw alle polder molens waren geteerd. In het Land van Heusden en Altena is dit gebruik dus in stand gehouden. Daardoor en door hun indeling hebben de molens in deze streek een geheel eigen karakter en vormen zij een waardevol onderdeel van ons gevarieerd vaderlands molenbezit. Het is dan ook van groot belang voor de instandhouding van het land schapsbeeld dat eind 1962 een Stichting in het leven is geroepen, welke zich ten doel stelt de buiten gebruik gestelde windmolens van het Land van Heusden en Altena in eigendom te verwerven, te restaureren en in stand te houden. Moge zij daarin slagen. Een van de onlangs buiten bedrijf gestelde molens n.l. die van de Vervoornepolder bij Werkendam., is als weekendmolen te huur. Gegadigden, die be reid zijn in de uitiuendige restauratie van de molen bij te dragen, kunnen zich wenden tot de Secretaris van de Molenstichting Het Land van Eleusden en Altena, Rijksstraatweg 86 te Sleeuwijk (N.B.), tel. 01833-249. A. BICKER CAARTEN. Boven: molenaar K. Dekker rakelt het yuurtje op in de open schouw in het stookhokvan de Uitzvijkse molen bij Almkerk (N.Br.) 1962, Midden: het stenen „stookhok" in de Zandzuijkse molen bij Almkerk. De stobben voor de open haard liggen op het zoldertje te drogen. Onder: raam van de molen van de Zuid.Hollandse polder bij Dussen (N.Br.). Het houtwerk is geschilderd. Foto's bij dit artikel A. Bicker Caarten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 24