met de stroom mee en door het malen van de polder molen kwam daardoor de paling bij de molen, die door de molenaar in het in de voor waterloop van de molen geplaatste net, het z.g. raamnet, werd gevangen. Vroeger leverde het palingvangen heel wat meer op dan nu, want er is door verschillende oorzaken bijna geen paling meer in de polders. Eens werd er op de Uitwijkse molen bij Almkerk de beste palingmolen van alle molens in deze streek in één nacht 300 pond paling gevangen. Zo'n hoeveelheid kwam natuurlijk niet vaak voor, maar er waren molenaars, die meer met het paling- vangen op de molen verdienden dan uit hoofde van hun molenaarschap, want karig was het loon. Wanneer er tijdens het nachtmalen een regelmatige wind stond kon men wel eens even bij de molen weg en bij wijze van tijdverdrijf liep men dan naar de molenaar van de dichtst bijstaande malen de molen om een praatje te maken. Moest er overdag worden gemalen dan kon de tijd nuttig worden besteed. Er was n.1. altijd wel wat bij de molen te doen, o.a. het bewerken van 's molenaars moestuin, die bij elke molen werd aangetroffen. De binnenarchitectuur van het „vertrek" soms in „appelbloesemkleur" beschilderd was uiteraard zeer eenvoudig, evenals de meubilering, meestal bestaande uit één oude stoel, die bij afdanking werd opgestookt. Anders was het in de reeds genoemde molen van de Zuid-Hollandse polder, die in 1791 werd ge bouwd. Deze molen was tot 1877 permanent be woond. In de molen bevindt zich een woonver trek met een open haard, twee bedsteden, enige muurkastjes, wit betegelde wanden en paarse tegels met stermotieven boven de schouw. Er zijn voorts flinke zolders, waarop geslapen kon worden en de visnetten werden bewaard er is een keldertje onder de bedstede en een rookkast in de schoorsteen voor het ophangen van hammen, worsten en spek. De woonkamer van de Zuid-Hollandse molen heeft veel grotere ramen dan de molens met een „stook hok", zodat de woonkamer een fraaie licht-inval heeft. Uitwendig is het houtwerk geheel geschilderd. Hier 19 De malende molen van de Vervoornepolder bij Werkendam in .1963. Ook deze molen is onlangs tengevolge van de ruil. verkaveling buiten bedrijf gestelden is thans te huur als tueekend- en zomerverblijf.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 23