„Amsterdam per vigilante" die een recent verleden in herinnering roepen, kregen onlangs weer een nieuwe geïllustreerde pocket naast zich „Amster dam in de 17de-eeuwse prent" door J. R. Schilt- meijer, dat werd aangekondigd als het eerste cleel in een reeks monografieën over Amsterdam. Tel kens ziet men nieuwe uitgaven die een bepaald as pect van de rijke Amsterdamse historie behandelen. Deze publicistische aktiviteit wijst op een leven dige belangstelling en dat is een verheugend ver schijnsel. Deze belangstelling is echter in grote trekken historisch georiënteerd, zij richt zich, met enige weemoed vaak, op hoe de stad er eertijds uit zag. Ook bij vele monumentenzorg-mensen bestaat deze instelling. Dit zij niet gesignaleerd als een tekort, integendeel, want de bouwkundige geschie denis is de wetenschappelijke basis van hun werk. Gebrek aan die gespecialiseerde kennis heeft bij vorige generaties restauratie-architecten herhaalde lijk vergissingen veroorzaakt welke des te erger zijn omdat daardoor ook de sporen van de authentieke constructies zijn uitgewist. In het complex van be leidsproblemen waarvan de monumentenzorg thans deel uitmaakt, onlosmakelijk verbonden met be paalde aspecten van ruimtelijke ordening, verkeers beleid, volkshuisvesting, economische ontwikke ling, recreatie, toerisme en nog zo het een en an der, kan men echter niet volstaan met de liefdevolle zorg voor de authenticiteit van het individuele ge bouw. Wij staan voor de stap die gezet moet wor den van incidentele restauraties naar regeneratie van een gevelwand, een blok, buurt of in kleinere ste den, een stadskern. Dat gaat uiteindelijk om be slissingen op regeringsniveau in verband met de benodigde middelen. Daaraan gaat de ambtelijke voorbereiding vooraf, doch deze wordt op haar beurt in gang gezet, gestimuleerd en beïnvloed door de openbare mening die om maatregelen vraagt. Zo wordt de kringloop weer gesloten want de openbare mening moet eerst door een deskun dige voorlichting opmerkzaam zijn gemaakt op de betekenis en de onderlinge samenhang van de vraagstukken die met de monumentenzorg verband houden. Het nationale monumentenbezit moet inderdaad worden „bewaard in het hart", en waar het hart vol van is daar loopt de mond of de pers van over, zeker in deze tijd waarin men van zijn hart geen moordkuil maakt en dat is soms nodig om de mensen die het moeilijke werk doen een hart onder de riem te steken. G. B. Vorige blz.: „hel Arsenaal"oorspronkelijk stads turf pakhuizen^ aan het Waterlooplein, J610bij de restauratie werd o.a. de natuurstenen balustrade op de gevel weer aangebracht; hier. naast boven: Lijnbaansgracht 324—325 typisch voorbeeld van Amsterdamse volkswoningbouw met twee benedenwoningen boven een onderstuken een trap op de middelste boiiw- muur naar vier bovenwoningen1760; hiernaast onder: Herengracht 168, in 1638 naar ontwerp vair Philip Ving- boons gebouwd, in het 2de kwart 18de eeuw grondig ver bouwd zie ook de omslagfoto). Foto's bij dit artikel ter be schikking gesteld door het Gem. Bureau Monumentenzorg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 21