Heemschutberichten Zwolle, Burgemeester van Royensingel In Zwolle is hevige beroering ontstaan over het gemeentelijke plan om de fraaie boombeplanting langs de Burgemeester van Royensingel te kappen, en dan ter verbreding van de rijweg een strook van de stadsgracht aan te plempen. Ook het pro fiel van de Wilhelminasingel zou worden herzien met verlies van de bomenrij, terwijl de verbreding daar gezocht wordt ten koste van de aangrenzende tuinen, wat door de hoogteligging van deze tuinen een estetisch ongelukkige oplossing moet opleve ren. Terecht heeft de Vereniging Vrienden van de Stichting Stadskern Zwolle zich met een uitvoerig schrijven eerst tot B. en W. en vervolgens tot de gemeenteraad gewend. Ook de Bond Heemschut zond een brief aan de gemeenteraad waarin aan dacht werd gevraagd voor de grote stedebouwkun- dige en historische schoonheid van de vroegere stadswallen met hun begrenzing van water en zware jwordt de fout wanneer men het laatste aan het eerste opoffert en zo de attractie verknoeit. Dat was de reden van Heemschuts actie tegen het Eurotelplan. De honderdduizenden die de heer Groosman over Grevelingenplan naar Zeeland ziet trekken zouden weinig baat hebben van de ruim tweehonderd dure hotelappartementen, maar zij zouden in de wijde omtrek gehinderd worden door de kolos op zijn duintop. Getuigt het van weinig realiteitszin wanneer Heemschut pleit voor een zodanige situering van de in ons steeds dichter bevolkte land inderdaad noodzakelijke hoogbouw dat de hoge gebouwen tot stand komen is een daarvoor bestemd modern stedelijk milieu, doch geweerd worden uit oude stadskernen en recreatief waardevolle landschappen? Het hangt er maar van af wélke belangen men als de meest reëele ziet: een algemeen belang of een daarmee strijdig particulier belang. De heer Groosman kan er ge rust op zijn: zolang de Bond Heemschut zal be staan, zullen zijn woordvoerders opkomen voor het grote algemene belang dat de verstedelijking die ons land ondergaat geen totale en vooral geen ordeloze verstedelijking wordt, dat er in dit ver stedelijkte milieu nog gave landschappen overblij ven en stadsdelen waar de schaal van de monu menten uit het verleden niet verpletterd wordt. De heer Groosman vindt het, als slot van zijn betoog ontstellend jammer, dat met het Eurotel een grote kans werd gemist. Wij vinden zijn reac tie begrijpelijk, maar ontstellend slecht geargumen teerd. G. B. bomen; welke schoonheid door het genoemde plan in hoge mate zou worden geschonden. Voor de verkeersproblemen ter plaats is een andere, betere oplossing geenszins onmogelijk. Uiteindelijk gaat het hier, zoals elders om het tegen elkaar afwegen van twee belangen: een ver- keersverbetering die bij de groei van het autopark toch slechts voor hooguit enkele decenniën merk baar soelaas geeft, en een stuk stedelijke schoon heid en karakter dat onvervangbaar is voor de volgende generaties, en door de geluiddempende en luchtzuiverende functie van zwaar geboomte in een behoefte voorziet die de laatste jaren steeds klemmender wordt ervaren. Melissantboerderij „Welgelegen" De oude, zo mooi in het landschap passende boer derijen vormen wel de meest bedreigde groep monu menten tegenwoordig: het zijn, behalve woningen, ook bedrijfsgebouwen en 't agrarische bedrijf ver andert nu in enkele tientallen jaren sneller dan vroeger in eeuwen. Daarbij komen de ruilverkavelin gen en stadsuitbreidingen waaraan vele monumen tale boerderijen ten offer vallen. De uit ca. 1762 da terende boerderij „Welgelegen" op Flakkee wordt echter bedreigd door het bijna normaal te noemen gevaar dat alle een paar honderd jaar oude en in tensief gebruikte gebouwen lopen, namelijk ver val dat alleen door een ingrijpende restauratie kan worden gestuit. Het bestuur van de Bond Heem schut, van verschillende zijden opmerkzaam ge maakt op deze situatie, heeft aan B. en W. van Melissant gevraagd om terzake stappen te onder nemen, bijvoorbeeld door het ter beschikking stel len van een restauratiesubsidie. De streek is toch al niet rijk aan oude bouwkunst, sloping van deze statige boerderij zou een verlies voor de wijde om geving betekenen. Molenaarsgraaf, woningen aan de Dorpsstraat De vraag of een rij kleine huizen in het dorpje Molenaarsgraaf door nieuwbouw vervangen moet worden brengt het niet tot de frontpagina's van de grote pers. Toch is het de moeite waard ook op die weinig bezochte plekken van ons land te proberen de aantrekkelijke elementen weer in goe de staat te brengen. Voor het maken van een betere brug over de Graafstroom zal één der per celen inderdaad moeten verdwijnen. De andere, ten dele met riet gedekt, zouden echter opgeknapt en intern verbeterd kunnen wórden door in enkele gevallen woningen samen te voegen en aan de waterkant de erven vrij te maken. Hierop heeft Heemschut in een brief aan B. en W. aange drongen. 9 (vervolg van blz. 8)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1966 | | pagina 13