tot wandelen, rondkijken en inkopen doen, en dus goed hersteld worden. Leeuwarden, ontwikkelingsplan voor de binnenstad In ons juni-nummer 1965 (blz. 43) werd met erken telijkheid melding gemaakt van het feit dat B. en W. van Leeuwarden in een herzieningsvoorstel aan de raad op verschillende belangrijke punten tege moet waren gekomen aan de bezwaren die in 1963 door Het Friesch Genootschap en de Bond Heem schut tegen het eerste ontwerp waren ingebracht. Toch bleven er nog enkele bezwaren over. Eén daarvan, namelijk tegen de voorgenomen demping van de zuidelijke stadsgracht, werd hij de vaststel ling van het plan door de raad gedeeld: ook dit punt is uit het plan geschrapt. Nu gaat het nog om het al dan niet dempen van het Vliet en vooral over de vraag of de geprojec teerde verkeersweg langs de Prinsentuin in de on middellijke nabijheid van de Pier Pandertempel over de westelijke stadsgracht gevoerd moet worden. Evenals de A.N.W.B. meent Heemschut dat de be oogde oplossing uit een oogpunt van verkeersbe leid onjuist en voor het stadsbeeld schadelijk zou zijn, aangezien de Noorderplantage zowel historisch als uit een oogpunt van stadsschoon en recreatie niet aangetast zou mogen worden. Met alle waardering voor de wijze waarop het ge meentebestuur de voorbereiding en vaststelling van het ontwikkelingsplan heeft behandeld meent het bestuur van de Bond Heemschut toch zijn bezwa ren terzake te moeten handhaven. Hiervan is mede deling gedaan aan B. en W., aan G.S. van Fries land en aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Enkhuizen, saneringsplan en Gemeenschapshuis In het fraaie Zuiderzeestadje Enkhuizen zijn twee zaken aan de orde die Heemschut bezorgd maken. De ene betreft de plannen om een gemeenschaps huis te stichten in het plantsoen langs de Paktui- nen, vlakbij het fraaie v.m. pakhuis van de West- Indische Compagnie. De kans is zeer groot dat door de bouw van een dergelijk modern complex de sfeer van het stadsbeeld grondig verstoord zou worden. Bovendien zijn er verkeersbezwaren. Ter plaatse is thans een eenvoudig parkeerterrein. Wordt dit bebouwd dan zal in de omgeving com pensatie worden gezocht, terwijl het gemeenschaps huis zelf nieuwe parkeerbehoefte teweegbrengt. Het valt te voorzien dat het resterende plantsoen langs de Paktuinen dan in parkeerterrein verandert. Dit zou dubbel te betreuren zijn: terwille van' het aspect en terwille van de groenvoorziening, waar aan in de dichtgebouwde oude steden gewoonlijk een tekort bestaat. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur om het gemeenschapshuis in relatie met de binnenstad te brengen. Daarvoor is de beoogde plaats op zich zelf ongunstig; bovendien kan ter bevordering van de centrumfunctie van de binnenstad dan beter in het kader van de voorgenomen rehabilitatie van de oude stad daar een passende plaats worden gevon den. Blijkt dit onmogelijk dan ware een plaats in de stadsuitbreiding te verkiezen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft zich met deze bezwaren tot de raad gericht en vervolgens tot G.S. Opnieuw wendde Heemschut zich tot de raad van Enkhuizen naar aanleiding van het ter visie ge legde saneringsplan voor de bebouwde kom. Tegen dit plan werd op twee punten bezwaar gemaakt. Volgens Heemschut ware het beter het terrein tussen Molenweg en Oude Gracht aan de rand van de binnenstad in zijn geheel te bestemmen voor parkeerterrein en niet voor openbare gebouwen. De groeisnelheid van het verkeer maakt het wen selijk overal waar zich de gelegenheid voordoet ruimte aan de rand van de stadskernen voor par- keerdoeleinden te reserveren. Vervolgens voorziet het plan in een mogelijke uit breiding van het Snouck van Loosenziekenhuis. Dit ziekenhuis ligt thans temidden van een compacte bebouwing, zonder groenvoorziening van enige be tekenis, en deze situatie zou bij uitbreiding niet ver anderen. Op grond van verschillende overwegingen groenvoorziening, verkeersbezwaren en interne organisatie zou het gewenst zijn een nieuw zie kenhuis te projecteren in een gezonde omgeving buiten het centrum. Dokkummonumentenlijst Bij de behandeling in de gemeenteraad van Dok kum van de ontwerp-monumentenlijst werd beslo ten de minister in overweging te geven de lijst met 8 panden uit te breiden, doch er 24 van af te voe ren. Uit de motivering blijkt dat het gemeente bestuur zich onvoldoende rekenschap heeft gegeven van het feit dat plaatsing op de lijst niet betekent dat er nooit iets aan de panden gewijzigd zou mo gen worden. De eisen aan de als monument te registreren panden werden in verband hiermee wel zeer hoog gesteld en vooral te zeer individueel be zien, zonder voldoende rekening te houden met de plaats die de panden in het stadsbeeld innemen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk verzocht de bedoelde 24 objecten op de lijst te handhaven. Ameland, uitbreidingsplan Nes Het gemeentebestuur van Ameland heeft een uit breidingsplan vastgesteld dat de bouw van 30 huizen aan de noordzijde van het dorp Nes beoogt, met het gevolg dit zowel de bewoners van het dorp als van de verschillende zomerhuizen in de duinen geen uitzicht meer zouden hebben op de fraaie molen die onlangs met subsidie werd gerestaureerd. Volgens het bestuur van de Bond Heemschut zou de nieuwe bebouwing, indien nodig, beter aan de zuidzijde van Nes kunnen worden gesitueerd. Aan G.S. van Friesland is gevraagd bij de beoorde- 93

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 9