Heemschutberichten De Oliphant behoudenl Vele malen, jaren lang, is in ons blad melding ge maakt van de dreiging die hing over dit fraaie buiten „De Oliphant" in de buurtschap Nieuwe- sluis, gemeente Heenvliet. Volgens het streekplan Voorne-Putten-Rozenburg zou Nieuwesluis, de Oliphant inbegrepen, moeten verdwijnen. Het moest industriegebied worden. Uitvoerig heeft Heemschut zijn bezwaren uiteengezet aan de ver schillende instanties. In mei j.1. werd door ir. Ch. C. van der Vlis namens Heemschut de zaak van „De Oliphant" bepleit voor de Raad van State. Thans is het Koninklijk Besluit verschenen waarbij aan verschillende onderdelen van het streekplan de góedkeuring werd onthouden, onder meer aan de bestemming van het terrein van „De Oliphant" tot industriegebied. Hét landgoed is behouden. Dit betekent dat het streekplan binnen twee jaar wat de in het K.B. genoemde onderdelen betreft moet worden herzien. De vraag is nu hoe deze beslissing zal worden geïnterpreteerd; Hét bestuur van de Bond Heemschut heeft zich Opnieuw tot G.S. ge wend, met het verzoek om de herziening niet te be perken tot het huis met de bijbehorende grond, maar om er voldoende ruimte omheen te laten, en om ook de buurtschap Nieuwesluis in de herzie ning te betrekken zodat zich daar een verzorgende en recreatieve functie in het te industrialiseren ge bied kan ontwikkelen. Alkmaar, Kooltuin Met grote instemming heeft het bestuur van de Bond Heemschut kennis genomen van een brief die, ondertekend door de voorzitter en de secretaresse van de vereniging Oud Alkmaar, gezonden werd aan Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. Wij laten de inhoud hier volgen. „Edelachtbare Heren, Het is U bekend, dat de vereniging Oud Alkmaar tot doelstelling heeft de historische schoonheid van Alkmaar te beschermen en voor het nageslacht te bewaren. De vereniging zou nu gaarne iets daad werkelijks willen verrichten. Het schilderachtige grachtje de Kooltuin is voor zover het bestuur van Oud Alkmaar kan nagaan, sinds 1940 niet uitgebaggerd. Heel begrijpelijk is, dat er al jaren klachten wor den geuite over de toestand waarin het grachtje zich bevindt. Voor de oorlog was de gemeente Alkmaar in het bezit van een kleine baggermolen, die jaar in jaar uit, de Alkmaarse grachten schoon hield. Ook de Kooltuin kreeg haar beurt. Naar verluidt, is de Baggermolen in 1947 verkocht. Het bestuur van Oud Alkmaar weet, dat de dienst der gemeen tewerken de achtérstand van tijdens en na de oor log nog niet heeft ingehaald. Een wandeling door de oude stad bewijst dit ten volle. De vereniging Oud Alkmaar zou gaarne het uit baggeren van de Kooltuin voor haar rekening nemen. De Firma H. A. Punt te Heiloo wil dit kostbare werk uitvoeren. Het bestuur van Oud Alkmaar komt nu met het verzoek, Uw toestemming te willen verlenen tot het schoonmaken van het grachtje, een werk, dat uiter aard onder toezicht van Publieke Werken dient te geschieden, om te voorkomen, dat er schade aan gericht wordt, waarvoor de vereniging Oud Alk maar geen verantwoording kan nemen. Het bestuur rekent er op, dat het toezicht op het werk niet in rekening zal worden gebracht, even min als het ter beschikking stellen van een stort plaats voor het vuil." Vermelding verdient in dit verband de verklaring van burgemeester Wytema dat de Alkmaarse bin nenstad het domein van de voetgangers is en dit ook zal blijven. Wij zouden hieraan toe willen voegen: maar dan móet de binnenstad ook noden 92 „De Oliphant", ingang traptoren (foto H. Pander Zn.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 8